Китайски учени разработиха първия в света квантов рутер, предназначен за задаване на маршрут на кубитите. Едно от съществените ограничения на разработката е, че може да се управлява само един кубит за единица време. По тази причина устройството е само експериментално и не може да намери приложение в квантовите мрежи.
В основата на рутера е залегнал ефектът на квантовата свързаност – кубитите (най-малките елементи за съхраняване на информация в квантовата система) имат връзка помежду си и когато състоянието на единия кубит се променя, променя се и състоянието на другия.
Учените са кодирали информацията в поляризацията на фотоните (хоризонтална или вертикална), като започват от създаването на единичен фотон в суперпозиция на състоянието на хоризонталната или вертикалната поляризация. След това изследователите конвертират единичния фотон в два свързани фотона, които също продължават да се намират в суперпозиция на състоянието на хоризонталната или вертикалната поляризация.
Поляризацията на единия от фотоните се използва от рутера като контролен сигнал за определяне на маршрута на другия фотон, съдържащ информацията. Устройството трябва да бъде настроено така, че поляризацията на контролния фотон да влияе на маршрута.
Китайските учени са постигнали това чрез промяна на поляризацията на контролния фотон, а след това благодарение на феномена квантова свързаност, информационният фотон следва по съответния маршрут.