Китайци извършиха рекордна по своите мащаби компютърна симулация

Китайски изследователи са извършили най-сложната в света молекулярна симулация в търсенето на подобрени техники за по-ефективно производство и използване на кристален силиций, ключов материал за слънчевите колектори и полупроводниковата индустрия.

Изследователите от Chinese Academy of Sciences Institute of Process Engineering (CAS-IPE) използваха Tianhe-1A, най-бързия в света суперкомпютър, за да извършат симулацията върху графични процесори NVIDIA Tesla.

Изчисленията са изисквали пет пъти по-висока производителност и са били два пъти по-големи като обем от предишната най-сложна изпълнена молекулярна симулация.

Симулацията моделира поведението на 110 милиарда атома с безпрецедентната изчислителна мощ от 1.87 петафлопа.

Предишният рекорд за такава симулация е бил с използването на 49 милиарда атома при 369 терафлопа изчислителна мощ.

„Компютърните симулации са от огромно значение за изучаването на нови материали и методи за производство, защото те могат да разкрият много повече детайли спрямо експериментални измервания и то с много по-малки разходи”, заяви д-р. Уенлай Хуанг, научен сътрудник в CAS-IPE. „Нивата на производителност, които постигнахме, използвайки 7168-те NVIDIA графични процесора на суперкомпютъра Tianhe-1A ни позволиха да изпълняваме симулации, приближаващи се максимално близо до реалното поведение на материала в различни аспекти и условия, които са много по-смислени за инженерни и индустриални цели”.

Tianhe-1A се намира в National Supercomputing Center в Тианджин, Китай, и беше определен като най-бързият в света суперкомпютър през ноември 2010 според организацията Top 500, като за първи път титлата преминава в ръцете на китайски център за суперкомпютри.

Освен изследванията на CAS-IPE, този суперкомпютър се използва и за изследвания в областта на нефтени залежи, разработката на лекарства и прогнозиране на времето.

Усилията на CAS-IPE в тази област продължават и се очаква постигането и на нови рекорди при изпълнението на симулации на молекулярна динамика.

Членовете на изследователския екип от CAS-IPE ще представят своето изследване на предстоящата GPU Tech Conference (GTC) в Сан Хосе, Калифорния, която ще се проведе между 14 и 17 май 2012, а преди това – и на GTC China, която ще се състои на 15-16 декември 2011 в Пекин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *