Възможно ли е езикът на древните да е наподобявал обърканата реч на малкия зелен джедай от “Междузвездни войни”? Учени от Института по еволюция на човешките езици в Санта Фе (EHL) са готови да докажат това.
Макар и с известни разногласия, повечето лингвисти по света се обединяват около идеята, че всички езици произхождат от общ “прото-човешки език”, на който се е говорело в Източна Африка преди около 50 000 години. Въпреки огромното разнообразие семейства, диалекти и производни, езиците могат да се разделят на общо 6 групи според реда на думите в тях.
Така например германските езици използват т.нар. SVO словоред (субект-глагол-обект): “I love you”. Други, например славянските, използват по-разпространения SOV словоред, а останалите пермутации, като OVS, VOS, OSV и т.н., се срещат доста по-рядко.
В изследването си учените от EHL съставят “родословно дърво” на всички езици, в което търсят модели на повторение в различните разклонения. Предвид историческите връзки между повечето диалекти, това не е толкова трудно. Например, романските езици (италиански, румънски, испански, френски) произлизат от латински, който на свой ред, заедно с други групи езици образува разклоненията на индо-европейското семейство.
Мерит Рулен и Мъри Гел-Ман откриват, че съществува ясно изразен модел на връзките между 6-те групи словоред в “родословното дърво”. От близо 2000 съвременни езици половината се оказват SOV, а останалите по един или друг начин произлизат от същата група.
Ако общият праезик на човечеството наистина се е зародил преди 50 000 години в Източна Африка, най-вероятно той е структуриран в SOV словоред – “I you love”. В подкрепа на това говори и скорошно изследване на лингвиста Том Гивън от Орегонския Университет, според когото именно тази структура на речта е най-близка и естествена до малките деца.
Снимки: flickr.com, CC