Деян Дянков
Няколко полезни трика от Microsoft Word, които ще ви помогнат да спечелите нагласен търг, без името ви да обиколи всички телевизии
Гледам си новините по bTV и що да видя – луд скандал с обществена поръчка за медицинска техника. Оказва се, че Министерството на здравеопазването пуска официалните изисквания и спецификации под формата на Word файлове, създадени (в най-буквалния смисъл на тази дума) от една от фирмите участнички – GE Healthcare.
Излизат после разни притеснени служителки и разпалено обясняват как факта, че в Properties на половината DOC файлове фигурира името на Михаела Михайлова от GE Healthcare по никакъв начин не означава, че General Electric Healthcare диктуват условията на поръчката. Да бе! Сякаш ние сме родени и израснали в някой швейцарски кантон, а не в България, и не ги знаем как стават тия работи;-)
Публична тайна е, че у нас доста търгове и обществени поръчки се правят само за да бъдат спечелени от конкретна фирма. Никога досега обаче връзките между организаторите на търга/поръчката и даден участник в нея не са лъсвали по толкова откровено глупав начин.
Специално за служителите в Министерството на здравеопазването и техните приятели от GE Healthcare прилагам няколко безплатни съвета как да премахват всякаква лична информация от документи, създадени с Microsoft Word:) За нагледен пример ще използвам версия 2007, защото подозирам, че малцина от въпросните дами и господа са ъпгрейднали до Word 2010 (а и в него положението не е много по-различно).
Като за начало, в менюто на Word 2007 има една секция Prepare, от която може да стигнете до Properties за всеки един отворен документ. По подразбиране се показва само най-важната информация (автор на документа, заглавие, коментари и т.н.), но ако изберете Advanced Properties от падащото меню Document Properties и ще получите достъп до ВСИЧКО. В случая с госпожа Михаела Михайлова от GE Healthcare това означава дори нейния служебен e-mail адрес;-) За всяко едно от полетата с информация са достъпни две действия – модифициране и изтриване, които се извършват чрез бутоните Modify и Delete. Добра идея е, преди да изпратите документ, който по никакъв начин не искате да бъде свързван с вас, да натиснете 2-3 пъти някои от тези бутони:)
Още по-добра идея е да използвате функцията Inspect Document от същата тази секция Prepare, за която вече стана въпрос. Inspect Document проверява файла не само за съдържащата се в него лична информация, но и за добавените коментари, анотации и всякакви редакции (запазени в различните версии на документа). Електронният документ съдържа в себе си много повече информация от текста, който ще видите при отпечатването му на хартия. Inspect Document проверява точно тези „скрити” късчета данни във файла, които понякога могат да ви направят звезда в грандиозен телевизионен скандал:) При откриване на подобна информация, Inspect Document услужливо извежда редом с нея и бутона Remove All.
Неведнъж съм писал в този блог за немарливостта, проявявана от хората към огромното количество лична информация, което изтича за тях в интернет, или към конфиденциални данни, от които до голяма степен зависи техния бизнес, но въпреки това не са защитени по никакъв начин. Подобна немарливост може да доведе до изключително неприятни последствия. В случая с Министерството на здравеопазването и компанията General Electric Healthcare – до проваляне на сделка на стойност деветцифрена сума в евро, от която някой някъде може би се надява да прибере тлъста комисионна.