Бебешкото шише е незаменим атрибут за всяка майка. В него може да се приготвя адаптирано мляко или да се използва за предлагането на кърма. Налично е в стъклен и в пластмасов вариант, като при избора трябва да се прецени с кой вид храненето ще е най-удобно и приятно. Почистването и дезинфекцията на съда е от водещо значение за поддържането на цялостна хигиена при отглеждането на бебето.
Как да изберем бебешко шише?
Неговата покупка е една от първите, които правим, когато не остава много време до появата на новороденото, споделят от онлайн магазин Рая Тойс. Стъклено или от пластмаса, по-голямо или по-малко, с каучуков накрайник или със силиконов – за да направим правилен избор, трябва да започнем от това за какво ще използваме бутилката за бебе.
Моделите с максимална вместимост са подходящи за по-големи пеленачета, чиито дневен прием на мляко стига до 200 мл. Този вид съдове от каталога на магазините се купуват и за вода, защото побират повече течност и не нужно да се допълват непрекъснато.
Какви са начините да почистим и дезинфекцираме?
Стерилизацията на всички пластмасови и стъклени бебешки шишета е неотменим ангажимент на всеки родител, в първите месеци от отглеждането на новороденото. Тази стъпка не бива да се подминава, като начините да ги почистим по перфектен начин са:
- измиване с четка и специален препарат за бебешки шишета – така започва почистването на съдовете за бебе. Следи се за пълното отстраняване на остатъците от мляко, които могат да полепнат по стените или в биберона. Не е препоръчително да се използва веро – предлагат се специални почистващи средства за бебешки шишета, чиито съставки не са агресивни. След това идва ред и на старателното изплакване;
- стерилизиране – то може да се осъществи по няколко начина. Най-разпространеният е използването на стерилизатор, но е възможно и изваряването в тенджера. Родителите могат да се спрат и на уреди за микровълнова, с които също се извършва добра дезинфекция на съдовете и аксесоарите, като биберони, прибори за хранене и др.;
- сушене – след като почистим и дезинфекцираме бутилките на бебето, трябва да изчакаме и да изсъхнат. Ако се налага да ги използваме веднага, е важно да ги оставим да изстинат, защото след стерилизация са горещи и могат да причинят дискомфорт на пеленачето.
Ако изберете вариант с употреба на специален стерилизатор, ще спестите време и усилия, като освен това те предлагат дезинфекция без употреба на химикали.