Какво става с телефоните на Apple, Samsung и Nokia при силен студ

Създателите на мобилните телефони, които ние използваме, обикновено живеят в такива географски ширини, където няма нужда да се замислят за минусови температури. През тази година у нас обаче има достатъчно поводи за това, а температурите на отделни места достигнаха минус 30 градуса по Целзий. Колегите от финландското издание MikroPC са решили да изяснят, кои от популярните телефони реагират на студ. За целта те са подбрали 15 устройства и са ги поместили в хладилна установка, където температурата може да се намалява постепенно.

Първите проблеми са възникнали при минус 5 градуса. iPhone 4S е съобщил за грешка при достъп до SIM картата, а Nokia N9 се оплакал от ниско ниво на батерията. При -10° различни проблеми са отбелязани в още три апарата  (iPhone 4, Samsung Gio и Samsung Mini), а iPhone 4S напълно се разредил и изключил.
До този момент почти всички устройства с LCD дисплеи ползвали информацията с известно забавяне. Това се обяснява с факта, че при ниска температура кристалите стават по-лепкави. Що се касае до проблемите със заряда, от които при силен мраз страдат много електронни устройства, те са свързани със забавяне на химическите реакции в батерията.

Намаляването на температурата под минус 10 градуса е сурово изпитание за повечето смартфони в теста. Nokia C6-01 се изключила при -15°, а -20 градуса не преживели  iPhone 4, Nokia C5-03, Nokia E7, Nokia N8, Nokia N9 и HTC Evo 3D.

Обикновените телефони продължавали да работят при минус 20 градуса, макар и с някои проблеми, но при -25°  почнали да забиват и те. При -25°  се изключили Nokia 700, Nokia C5-00 и Samsung Galaxy S Plus, при  -30° – Samsung Gio и Samsung Mini. След това експериментаторите се оказали само с един работещ смартфон – Samsung Galaxy S II. Той се изключил при температура  -35° заедно с Nokia C2-02 и Samsung Xcover.

При температура -40° престанали да работят и последните телефони, които все още се държали до този момент – простите Nokia E65 и C1-01. Екстремният експеримент е показан на графиката по-долу (кликнете на този линк, за да я видите в цял размер).

Можем ли да направим от тези данни някакъв практически извод? Можем, но той няма отношение към конкурентната борба между производителите. Поне докато телефонът ви лежи в джоба, уличната температура не му влияе пряко. Подобни проблеми с телефоните имат само хората, които стоят дълго време навън на студено и носят апаратите си в отделна чанта, до която температурата на човешкото тяло не достига.

В същото време, според изследването обикновените телефони са за предпочитане пред смартфоните при силен мраз навън. И не само защото са по-устойчиви на ниски температури – при минус 20 градуса бутоните са много по-удобни за използване от сензорния дисплей (и могат да се натискат с ръкавици).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *