До толкова сме свикнали със социалните мрежи и в частност с Facebook, че те са се превърнали в неразделна част от живота ни, но какво се случва с профилите ни там, когато нас вече ни няма?
Facebook реши да изясни този въпрос, подчертавайки ангажимента си да защити поверителността на информацията.
В блога на социалната мрежа, Моника Бикерт, директор на управлението на глобалната политика на Facebook, разказа за многото проблеми, пред които е изправена компанията, когато нейн потребител умре. Когато това се случи, социалната мрежа автоматично спира да изпраща известия за рождения му ден, а акаунтът му се превръща в паметник, който е недостъпен за влизане. Роднините имат възможност и да го изтрият, а ако някой от тях е избран от потребителя приживе за “legacy contact”, той може да управлява определени функции на профила, като промяна на снимката и приемане на заявки за приятелство. Това, което ще остане недостъпно обаче са личните съобщения и Бикерт отбелязва, че това е най-трудната задача, дори когато законите и намеренията на починалия са ясни. Скърбящите роднини искат да знаят повече за живота на починалите в мрежата, понякога дори и за да си изяснят какво точно е станало, и може би изглежда съвсем естествено това да се случи, но посланията, които той е разменял приживе си остават лични, тъй като Facebook не може да ги предостави, без да наруши поверителността и спрямо други хора. Разбира се на лице са и изключения, когато информацията може да бъде изискана от правораздавателните органи, или полицията за дадено разследване, но като цяло кореспонденцията не се предоставя доброволно.
Въпросът за профилите в социалните мрежи и смъртта на притежателите им става все по-любопитен, особено след като първото поколение, което ги използва вече застарява, а гигантите в бранша се сблъскват с най-различни казуси.