Кабелните оператори в България създадоха нова браншова организация БАККО

На 10 декември в град Пазарджик се проведе Учредителното събрание на Българската Асоциация на Кабелните Комуникационни Оператори (БАККО), която се явява пряк наследник на двете досегашни организации в бранша – Асоциацията на Българските Кабелни Оператори (АБКО), обединявала през годините големите национални и регионални кабелни оператори, и „ТВ Клуб 2000”, която представляваше интересите на средните и малки кабелни комуникационни оператори.

С активното участие на представители от 36 кабелни комуникационни оператори бе приет Устав и Етичен кодекс на новата организация, което е ясен знак за намеренията на кабелната индустрия да налага един нов подход. Той ще засяга отношенията в самата индустрия, към клиентите на телекомуникационни услуги, както и отношенията с регулаторните органи и институциите в Република България, които трябва да са в унисон с европейските стандарти и принципите на отговорния подход към комуникационния бизнес.

Сред учредителите на новата организация са както най-големите играчи на пазара на предлагане на телевизионни, интернет и телефонни услуги – blizoo, МСат Кейбъл, Кабел сат Запад, Телекабел, Цифрова Кабелна Корпорация, Диана Кабел, Спринт, Видеосат, Вирджиния RN, Кейбълком холдинг, така и малки местни компании от всички краища на България.

Това, което обедини толкова разнородни по своя мащаб и пазарни позиции играчи, е общата воля кабелния комуникационен бизнес, който и понастоящем е един от най-конкурентните и клиентски ориентирани сегменти на телекомуникационния пазар в България, да върви по пътя на най-добрите европейски и световни практики в областта на услугите за платена телевизия, високоскоростен интернет и телефония за крайните потребители и да се обърне към своите многобройни клиенти в цялата страна с още по-ясни, професионални и качествени услуги.

В същото време, новата браншова организация си поставя за цел без забавяне да се включи още по-активно в законодателните инициативи и дискусии, които текат в няколко различни държавни институции. Те засягат изграждането на телекомуникационна инфраструктура, отношенията между операторите и органите на местното самоуправление, уреждането на безпрепятствен достъп до подземната канална мрежа на VIVACOM на разходно ориентирани цени, както и темата за промените в уреждането на авторското право в ерата на интернет революцията.

Другата голяма тема в дневния ред на кабелните комуникационни оператори са отношенията с доставчиците на телевизионни програми и опитите на някои от големите телевизионни играчи да налагат финансови условия, несъобразени с покупателната способност на българския зрител. По този начин те принуждават кабелните комуникационни оператори да финансират неоправдано скъпи телевизионни продукти за сметка на инвестиции в подобряване качеството на предлаганите услуги – в цифровизация, още по-високи скорости и по-стабилни интернет услуги и въвеждане на нови технологии за домашно забавление, което в крайна сметка ощетява българския потребител.

Такъв е например наболелият въпрос с правата за излъчване на програмите Диема и Виасат от групата на MTG, собствениците на Нова Телевизия, които традиционно в края на годината оказват натиск върху кабелните оператори за увеличаване на правата за излъчване на каналите си, независимо от дълбоката финансова криза и появата на все повече нови играчи на телевизионния пазар. Преразпределението на абонатите обаче по никакъв начин не се отразява на все по-големите финансови претенции на групата канали Диема и Виасат към операторите.

Тези и други наболели теми на бизнеса, както и заложената ясна стратегия за по-добра комуникация в обществото на проблемите на бранша, както и популяризиране на кабелните комуникации като най-достъпния и същевременно най-високотехнологичен начин за предлагане на висококачествени услуги за домашно забавление и комуникации, ще залегнат в работната програма на избрания 13-членен Управителен Съвет на БАККО.

Управителният съвет на своето първо работно заседание ще избере и Председател на сдружението, който ще бъде натоварен със задачата да представи план за работа на организацията през следващата една година (която е първоначалният мандат на новото ръководство) и заедно с останалите членове на УС да излезе още в първите седмици на новата година с публична позиция по най-наболелите въпроси на бранша и визията на новата организация по всички тях.

Управителният съвет утвърди и Изпълнителните органи на асоциацията – Изпълнителен съвет, в който влизат досегашните Изпълнителни Директори на двете организации – Галя Маринова и Магдалена Георгиева. Те имат сериозен принос за успешното реализиране на новото сдружение и ще бъдат гаранти за приемствеността и организационната жизненост на асоциацията.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *