Националният домейн на кирилица „бг“ получи одобрение от международната Интернет организация за имена и адреси ICANN. Доклад, изготвен в рамките на процеса по регистриране на национални домейни на азбуки, различни от латиница, уточнява, че съчетанието от букви, което ще символизира България в Интернет пространството – „бг“ – не прилича визуално или смислово на вече съществуващи домейни.
По този повод министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова коментира: „Използването на родната азбука в Интернет е сериозна стъпка за запазване на българския език и за утвърждаване на нашата културна идентичност“. Тя припомни, че 400 милиона потребители по света използват кирилица. „Националният адрес на кирилица в интернет пространството е възможност повече хора да ползват световната мрежа, както за общуване, така и за работа. Изписването на сайтове изцяло на родната азбука спомага за по-лесно използване на регионални източници на информация, които са от значение предимно за местните потребители. Тези, които не познават добре латинската азбука ще могат по-лесно да се справят с работата в мрежата“, каза още министър Николина Ангелкова.
Темата за „бг“ домейна беше повдигната отново в разговорите с международната организация при последното посещение на президента на ICANN Фади Шехаде в България през август. Тогава той проведе среща с министър Ангелкова, на която беше обсъден именно въпроса с българската заявка. По време на разговора бяха дискутирани и възможности за по-тясно взаимодействие и като резултат днес бе подписано споразумение за сътрудничество между МТИТС и ICANN. Документът урежда общите действия в развитието на управлението на интернет имената в Европа, както и в областта на обучението на български експерти в интернет управлението. Фади Шехаде, президент на ICANN, коментира подписания документ с думите: „Това партньорство признава мисията на ICANN и демонстрира подкрепата за участие на всички заинтересовани страни в управлението на Интернет. Очакваме да продължим сътрудничеството с България в областта на политиките, свързани с Интернет.“