Изпаренията при 3D печата са вредни за здравето

Учени препоръчват на хората, които се занимават с 3D печат да използват усилено проветряване на помещенията. Причината – изпаренията, които се получават при разтопяването на някои компоненти, могат да нанесат непоправима вреда на здравето.

Това се твърди в изследване на учени от Илинойския технологичен институт, Тексаския университет и Висшето инженерно училище в Париж. Те са измерили количеството изпарения, отделяни при работата на пет различни 3D принтера, използващи за печат девет вида консумативи.

Своята работа учените са базирали на две предишни изследвания, като са увеличили броя на моделите принтери и използваните консумативи. Изводите – 3D печат трябва да се прави в добре проветрявани помещения и принтерът трябва да е затворен и да има тръба за отвеждане на газовете.

Затворен принтер е желателно да се използва при печат с използване на ABS пластмаса (акрилонитрил-бутадиен-стирол), найлон или аналогични материали. При разтопяването си тези материали отделят канцерогенен стирол в обеми, значително превишаващи допустимите норми. В описанието на ABS пластмасата се казва, че това не е токсичен материал, но на практика се изяснило, че изпаренията при неговото разтопяване са вредни за здравето.

В същото време, при използване на политактид (PLA) за 3D печат няма от какво да се притеснявате. Този материал не е токсичен. Самият принтер няма особено значение, тъй като изследователите не са отбелязали особена разлика в нивото на изпаренията между различните модели.

Съгласно препоръките на учените, производителите трябва да насочат вниманието си към разработката на нови материали за 3D печат, подобни по свойства на PLA, а така също към създаването на принтери с вградена система за филтрация на отделяните изпарения.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *