Излезе “Креативността” от легендарния Луис Басат

На 18 ноември излезе от печат „Креативността”, първата книга на забележителния Луис Басат, която излиза на български език. Издадена е от издателство “Колибри“. В нея общопризнатият „най-добър рекламист на Испания и Латинска Америка за XX век” насочва прожекторите към дефинициите и историята на креативността, техниките на творческото мислене и спирачките на творческия процес.

Басат ни припомня колко много открития са продукт на нечие креативно мислене и допринасят съществено за качеството на обществения и личния ни живот. Изобретения като фонографа и грамофона (1877), крушката с нажежаема жичка на Томас Едисън (1879), ножчетата за бръснене, измислени от Кинг Камп Жилет, за да заменят опасните бръсначи (1901), ципа (1913), химикалката (1938), предпазния колан (1959) или кръговите кръстовища (1960) са само някои от примерите.

Разбира се, в книгата авторът разкрива и ключови моменти от собствения си професионален път и израстване като рекламист. Креативността, както и интелигентността, не е професия. Според Басат истинската креативност означава да направиш нещо оригинално и различно и то да се превърне в нов модел за подражание или в различен начин на действие.

Луис Басат е роден през 1941 г. в Барселона. На 25 годишна възраст създава своята първа рекламна агенция, а през 1975 основава Bassat & Asociados с трима души, половин клиент и ясно международно призвание. Има над 400 отличия за постижения в областта на рекламата от целия свят. Основава Институт за творческо развитие и e притежател на една от най-богатите частни колекции на модерно изкуство в Каталуния, събирана в продължение на 48 години. Родът му тръгва от Шумен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *