В поредица от три статии ще представим резултатите от актуални независими изследвания, чиято цел е да се сравни ефекта от употребата на оригинални HP LaserJet тонер касети и техните алтернативи, и по специално как се отразява това върху качеството и разходите за печат.
В първия материал ще акцентираме върху качеството и надеждността на различните консумативи, във втората част от текста ще ви запознаем с финансовата страна на нещата и скритите разходи, които някои тонер касети неусетно генерират, а за финал сме оставили гледната точка на еколозите – кои решения са най-природосъобразни.
Къде са проведени тестовете
Основните данни, които са използвани в настоящата статия, идват от две мащабни независими изследвания на QualityLogic през октомври 2010 и Four Elements Consulting през 2011 година.
И двете агенции са достатъчно реномирани и известни сред широк кръг специалисти.
QualityLogic Inc. е една от най-уважаваните в света организации за оценка на качеството, чиято обективност и независимост едва ли подлежат на съмнение.
Как са организирани тестовете
Експертите на QualityLogic закупуват 240 тонер касети по стандартните търговски канали в Европа и САЩ – от вериги магазини или web сайтове. Консумативите са поръчвани на случаен принцип, което гарантира, че тестовите екипи използват точно това, което достига и до редовия потребител, а не специално изготвени образци от производителите.
За тестови машини са използвани монохромните принтери HP LaserJet P1505 и HP LaserJet P4015.
От закупените 240 тонер касети 24 са оригинални HP LaserJet тонер касети (и по конкретно – HP 36A и HP 64A), а останалите 216 касети са от деветте най-разпространени марки неоригинални консумативи – Pelikan, Lyreco, Armor, Emstar/Embatex, S-Print, Blackpoint, ActiveJet, SkyPrint и Xerox.
От всяка от гореизброените 9 марки са тествани по 24 касети (за да бъдат получени съпоставими резултати с данните за 24-те оригинални HP LaserJet тонер касети).
Методология на тестовете
С всяка една от тонер касетите са отпечатани четири вида чернобели документи – бизнес писмо, таблица, презентация и брошура.
Отпечатването се извършва върху стандартна офис хартия за всекидневна употреба.
Страниците се печатат непрекъснато в контролирана среда, до изчерпване на тонера в тестваната касета.
Как се оценява надеждността
Тонер касетите, които имат проблеми с надеждността, най-общо могат да бъдат разделени в три категории, обозначени с DOA, EEOL и LQ.
Dead on Arrival (DOA) се наричат онези касети, които са повредени още при доставката. Те имат някои от следните проблеми:
– значително разсипване на тонер (1 куб. см или повече) преди или по време на инсталация
– разпечатват 10 или по-малко страници, преди качеството на разпечатките да се влоши до „неизползваеми“
– започват да печатат от самото начало страници с „ограничена употреба“ и не се оправят с времето
– имат счупени или липсващи части или отказват да печатат при инсталиране
Early End of Life (EEOL) са онази група тонер касети, при които настъпва преждевременно изхабяване.
Low Quality (LQ) касетите се маркират като такива заради ниското качество на разпечатките, направени с тях. Това са касети, които при печат дават 50% или повече страници от тип „ограничена употреба“ или „неизползваеми“, но са над критериите за Dead on Arrival (DOA).
Резултати от тестовете за надеждност
Едва ли някой ще бъде изненадан от резултатите – както може да се очаква, оригиналните тонер касети превъзхождат по своята надеждност всички алтернативни решения.
Любопитно е обаче да се види точното цифрово измерение на това превъзходство.
Над 40% от всички неоригинални тонер касети, преминали тестовете на QualityLogic, показват наличие на проблеми.
87 от тестваните общо 216 неоригинални касети попадат в категорията Low Quality (LQ), т.е. поне половината проверени страници са с ограничено или неприемливо качество на печат.
3 от тестваните 216 non-HP касети са повредени още при доставката (DOA) или с преждевременно изхабяване (EEOL).
Нито една от тестваните 24 оригинални касети на HP не е дала какъвто и да е проблем с надеждността.
Само при оригиналните HP LaserJet тонер касети тестовете са успешни всеки път, без проблеми и отклонения от нормите за печат.
Методология за оценка на качеството при монохромен печат
Експертите от QualityLogic създадоха скала за оценяване на качеството на страниците, базирана върху реалния опит на бизнес потребителите. Тази скала беше използвана по време на практическите тестове.
Страниците се разпределят в четири различни категории в зависимост от качеството на печат.
В групата „Официална употреба“ попадат тези страници, които са годни за всякаква употреба, включително външна, без нужда от препечатване.
За „Вътрешна употреба“ са страниците, които имат ограничена употреба само за вътрешно ползване, а за външната им употреба е нужно препечатване.
В графата „Лична употреба“ се прехвърлят страници с ниско качество на печат, които не могат да се използват дори за вътрешна употреба без препечатване. Тяхната употреба е ограничена само до някои персонални нужди на потребителя.
Като „Брак“ се категоризират онези страници, които са на практика неизползваеми и не стават дори за лична употреба. При тях във всички случаи е необходимо да бъде извършено препечатване.
Резултати от тестовете за качеството при монохромен печат
И тук няма изненади – оригиналните консумативи дават по-добро качество на печат.
Въпросът е – колко по-добро?
Според тестовете на QualityLogic, 97% от разпечатките, направени с HP LaserJet тонер касети, стават за официална употреба. При неоригиналните консумативи този процент е драстично по-нисък – само 61%.
35,1% от документите, отпечатани с неоригинални консумативи, попадат в графата „за вътрешна употреба“, тъй като качеството им не е достатъчно високо и не може да ги използвате за официални бизнес цели. При тестовете на HP LaserJet тонер касети, този процент е пренебрежимо малък – едва 0,9.
Обобщение на резултатите от тестовете
Оригиналните HP LaserJet тонер касети дават по-добро качество и надеждност в сравнение с всички останали пренапълнени, преработени или съвместими касети от други марки.
Тестовете на QualityLogic потвърдиха един добре известен факт – при използване на неоригинални консумативи потребителят жертва качеството и надеждността на печат.
Една голяма част от хората, които избират неоригинални консумативи, са наясно с този проблем. Те обаче са готови да направят компромис с качеството в името на по-ниските разходи за печат.
Именно тук се крие една от най-големите заблуди, която ще демитологизираме в следващата статия от тази поредица – евтините алтернативи на оригиналните консумативи всъщност не пестят пари на потребителя.
Да, цената на неоригиналните консумативи е по-ниска, но при тях има скрити загуби, които в дългосрочен план значително оскъпяват употребата им.
В случая с пълна сила важи народната мъдрост, че „най-евтиното излиза винаги скъпо“, а защо това е така и как тестовете го доказват ще обясним подробно в следващата статия.