Защо новите Blu-ray плейъри нямат компонентен видеоизход

Компонентният видеоизход, който съвсем доскоро беше задължителен елемент от оборудването на всеки телевизор и Blu-ray/DVD видеоплейър, мистериозно изчезна от повечето нови модели плейъри, представени от началото на 2011.

Ако се сдобиете с някой от чисто новите Samsung BD-D5700, LG BD670 или Panasonic DMP-BDT210 например, не се надявайте на гърба му да откриете трите жака за YPbPr сигнал.

Причината за това се корени изцяло в неразрешените (а може би е по-точно да се използва думата „неразрешими”) проблеми около авторското право и незаконното копиране на защитено съдържание.

За разлика от HDMI, който е цифров интерфейс, компонентният видеоизход е аналогов и не разполага с DRM защита на сигнала, което го прави лесен за копиране. Едновременно с това, компонентният видеоизход предлага относително добро качество и (което е по-важно) възможност за предаване на Full HD картина в режим 1080i.

Разбира се, качеството на образа от компонентен видеоизход е далеч от съвършенството на цифровия HDMI, но компонентният сигнал е с най-добри показатели сред всички останали аналогови интерфейси.

Липсата на DRM защита на съдържанието през компонентния видеоизход накара специалистите да въведат понятието „analog hole”, с което да обозначат дупката в сигурността, създавана от аналоговия интерфейс.

За да запуши тази дупка, стандартът AACS (Advanced Access Content System) въведе и задължителни срокове за всички производители, в които те трябва да преустановят използването на компонентния видеоизход в устройствата си и да преминат изцяло към цифров HDMI.

Това трябва да стане поетапно, като първата голяма промяна настъпи на 31 декември 2010, а втората (и последна) крачка към премахване на аналоговия компонентен видеоизход ще бъде направена през 2014.

От 31 декември 2010, компаниите са задължени да произвеждат единствено плейъри, в които сигналът през компонентния видеоизход е изкуствено ограничен до 480i резолюция (т.е. въпросният изход може да извежда само SD, а не Full HD видео).

Преходният период продължава до края на 2013, когато компонентният видеоизход ще бъде изцяло забранен. Някои компании побързаха да го премахнат и в устройствата им вече отсъстват познатите YPbPr жакове – в осакатения си до 480i вид, от компонентното видео така или иначе няма никакъв смисъл.

От една страна, потребителите няма за какво толкова да съжаляват – както вече обяснихме по-горе, цифровият HDMI дава несравнимо по-добро качество от всички аналогови интерфейси и е време те да заемат полагащото им се място в музея на технологиите.

От друга страна, насилственото премахване на компонентния видеоизход е поредното доказателство за това колко неадекватни са мерките, които се вземат за защита на авторските права и за поставяне на технологични бариери пред пиратството.

Основният аргумент против компонентния видеоизход, които доведе и до неговата предизвестена смърт, е, че не предлага защита срещу пиратите. Иронията в случая е, че те изобщо не го използват. Всички Blu-ray рипове са цифрови, никой не е тръгнал да копира аналогов сигнал.

Историята с премахването на компонентния видеоизход е типичен пример за лишените от здрав разум действия на регулаторните органи. Те винаги изостават с поне две стъпки от пиратите в една безсмислена надпревара, която са обречени да загубят.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *