ЕС ще инвестира 450 млн. евро киберсигурността

Европейската комисия обяви ново публично-частно партньорство в областта на киберсигурността, което се очаква до 2020 г. да доведе до инвестиции от 1,8 милиарда евро, съобщи пресслужбата на ЕК.

Според неотдавнашно проучване, най-малко 80 на сто от европейските дружества през последната година са имали поне един инцидент, свързан с киберсигурността, като броят на подобни проблеми за всички отрасли в света през 2015 г. е нараснал с 38 на сто. Това нанася вреда на европейските дружества и застрашава доверието в цифровата икономика. Като част от своята стратегия за цифров единен пазар ЕК цели да повиши трансграничното сътрудничество между всички участници и сектори от областта на киберсигурността, и да подпомогне разработването на новаторски и сигурни технологии в ЕС.

Новият план за действие включва първото европейско публично-частно партньорство в областта на киберсигурността, в което ЕС ще инвестира 450 милиона евро. Очаква се участниците на пазара за киберсигурност да инвестират три пъти повече средства. Средствата ще бъдат вложени в научни изследвания в областта на енергетиката, здравеопазването, транспорта и финансите.

ЕК определя различни мерки за преодоляване на разпокъсаността на европейския пазар в областта на киберсигурността. Засега на технологичните дружества може да се наложи да преминат различни процеси на сертифициране, за да продават своите изделия и услуги в няколко държави от ЕС. Затова ЕК ще разгледа възможността за въвеждане на европейска рамка за сертифициране на високотехнологични изделия от областта на сигурността.

Много европейски фирми, които продават криптиращи приложения или антивирусни програми често не са в състояние да разрастват дейността си. Комисията иска да се улесни достъпа до финансиране за по-малките предприятия, работещи в областта на киберсигурността, и ще проучи различни възможности.

Директивата за мрежова и информационна сигурност, която се очаква да бъде приета утре от Европейския парламент, създава мрежа от екипи за действие при инциденти с компютърната сигурност в ЕС. Тя установява група за сътрудничество между държавите в ЕС, за да се подкрепи и улесни обменът на информация и да се изгради доверие. Комисията призовава днес държавите от Общността да се възползват максимално от тези нови механизми и да повишат сътрудничеството, когато и където е възможно. Комисията ще предложи начини за подобряване на трансграничното сътрудничество в случай на голям киберинцидент.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *