ЕК представи план, насърчаващ разработването и използването на технологии с изкуствен интелект

Европейската комисия представи план, който насърчава разработването и използването на технологии с изкуствен интелект в Европа, съобщи пресслужбата на ЕК. В плана се предлагат съвместни действия за постигането на по-тясно сътрудничество между държавите в ЕС, Норвегия, Швейцария в четири области – увеличаване на инвестициите, осигуряване на достъп до повече данни, насърчаване на дарованията и изграждане на доверие. Повишеното съгласуване е от съществено значение за превръщането на Европа в световен водач в разработването и внедряването на нови, етични и сигурни технологии с изкуствен разум.

Подобно на въвеждането на електричеството в миналото, изкуственият интелект променя света, коментира еврокомисарят по цифровизацията Мария Габриел, цитирана в съобщението. По нейните думи съгласуваният план за действие ще помогне на Европа да използва предимствата на изкуствения интелект в полза на гражданите и дружествата, и да се състезава с другите играчи по света, при запазване на доверието и етичните принципи.

През последните шест месеца се състояха срещи между представители на държавите в ЕС, Норвегия, Швейцария и ЕК, за да се установят възможности за взаимодействие и съвместни дейности. Бяха определени области от обществен интерес, като например здравеопазването, превозите, сигурността и енергетиката. Постигнатите договорености обхващат следните действия:

1. Максимално увеличаване на инвестициите на основата на сътрудничество
За разлика от някои държави като САЩ и Китай, инвестициите в технологии с изкуствен разум в ЕС са недостатъчни и разпокъсани. Новият план предвижда повишено съгласуване на инвестициите, за да се увеличи единодействието и до края на 2020 г. да бъдат осигурени най-малко 20 млрд. евро под формата на бюджетни и частни инвестиции в научни изследвания в областта на изкуствения интелект. Средствата от същите източници за следващото десетилетие ще бъдат над 20 млрд. евро годишно. В допълнение към инвестициите от държавите в ЕС, до 2020 г. ЕК ще осигури 1,5 млрд. евро, което е със 70 на сто повече, в сравнение с периода 2014-2017 година. В бюджета за 2021-2027 г. ЕС предлага в технологии с изкуствен интелект да бъдат вложени най-малко седем млрд. евро по програмите “Хоризонт Европа” и “Цифрова Европа”.
Съвместни действия за изпълнението на тези инвестиционни цели
До средата на 2019 г. всички държави в ЕС трябва да разработят собствени стратегии за равнището на инвестициите и мерки за прилагане. Ще бъде създадено ново сътрудничество за научни изследвания в областта на изкуствения интелект между академичните среди и промишлеността в Европа, и ще определи обща програма за стратегически научни изследвания в тази област.
Комисията ще предостави помощ за новоучредени дружества в областта на изкуствения интелект и блоковите вериги. Средствата ще достигнат и до разрастващи се дружества.
Предвижда се развитието и свързването на европейски центрове за високи постижения в областта на изкуствения интелект, създаването на водещи в света изпитателни съоръжения в сфери като свързаната мобилност и насърчаването на мерки за внедряване на изкуствен интелект във всички области на икономиката чрез центрове за цифрови иновации. Днес беше обявено предоставянето на 66 млн. евро за центрове за иновации в областта на роботиката. Ще бъде въведен проект за Европейски съвет по иновациите в подкрепа на следващо поколение технологии с изкуствен интелект.
2. Създаване на европейски пространства на данни 
За разработването на технологии с изкуствен интелект са необходими мащабни, сигурни и надеждни масиви от данни. Със съвместните усилия на ЕК и държавите от ЕС ще бъдат създадени общи пространства за данни, благодарение на които международният обмен ще се извършва при пълно спазване на правилата за тяхната защита. Ползите от внедряването на изкуствен интелект ще бъдат особено големи в здравеопазването. Комисията и държавите ще подпомогнат разработването на обща база данни с образни изследвания, дарени от пациенти, като целта е да се подобрят диагностиката и лечението на ракови заболявания с помощта на технологии с изкуствен интелект. Не по-късно от средата на следващата година ЕК ще открие помощен център за обмен на данни, който ще предлага практически съвети на всички европейски участници в основаната на данни икономика.
3. Насърчаване на дарбите, уменията и придобиването на знания през целия живот
Разработването и използването на изкуствен интелект би било немислимо без даровити професионалисти. В европейските държави се наблюдава чувствителен недостиг на специалисти в областта на технологиите и липса на университетски програми в тази област. Затова ЕК и държавите в ЕС ще подкрепят следдипломните квалификации в тази област, например с отпускането на целеви стипендии. Комисията ще продължи да подкрепя цифровите умения и придобиването на знания през целия живот за всички граждани и особено за работниците, които са най-силно засегнати от технологиите с изкуствен интелект. За прилагането на насочен към човека подход е важно тези технологии да бъдат включени в образователните програми на други дисциплини, например правото. За задържането и привличането в Европа на висококвалифицирани специалисти в областта на изкуствения интелект ще помогне и ефективното използване на схемата за т. нар. “синя карта”.
4. Разработване на етични и надеждни технологии с изкуствен интелект
Изкуственият интелект поставя нови въпроси от етичен характер, например опасността от вземане на необективни решения. За изграждането на доверие, необходимо за приемането и използването на изкуствения интелект от обществото, в новия план е предвидено разработването на технология за опазването на основните права и етичните правила. Група от академичните среди, бизнеса и гражданското общество, изготвя насоки за етично поведение по разработването и използването на изкуствен интелект. Първоначалният текст на насоките ще бъде представен в следващите дни. През март догодина окончателните насоки ще бъдат представени на ЕК.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *