Специалистите на компаниите Intellia Therapeutics и Editas Medicine, които разработват технологията за редактиране на гени CRISPR/Cas9, излязоха с критика по адрес на статия и изследване, приписващи на този метод множество нежелани мутации. В критиката се говори за недостатъци в метода на изследването и липса на ясна връзка между нецелевите мутации с технологията CRISPR/Cas9.
Спорният научен труд беше публикуван преди две седмици, за което Pixel Media ви информира. Неговите автори твърдят, че са направили секвениране на целия геном на две мишки, на които още на стадий зигота са коригирали генетичен дефект, водещ до слепота. Резултатите от секвенирането са съпоставени с контролен гризач, при който не е правена генетична намеса. Изследователите са стигнали до извода, че технологията за редактиране е предизвикала 1397 мононуклеотидни замени и 117 инсерции и делеции.
Критиците на тази статия пък твърдят, че нейните автори не са направили секвениране на генома на родителите на мишките. Това би позволило да се оцени приносът на редактирането в намерените разлики. При това, някои от непланираните мутации излизат извън рамките на възможностите на CRISPR/Cas9, което означава, че няма ясна връзка между технологията и мутациите. Освен това, разработчиците на CRISPR/Cas9 имат претенции към грешките в идентификацията на гените и малкият брой опитни животни, върху които могат да се градят статистически достоверни резултати.
Компаниите Intellia Therapeutics и Editas Medicine предлагат научното издателство да изтегли публикацията. От своя страна издателят е получил и други писма с критика по адрес на публикацията и в момента се консултира с нейните автори.