Еко компютри консумират с 90% по-малко енергия

PoE устройствата са възможно най-икономичните десктоп компютри към днешна дата. Те черпят цялата електроенергия, необходима за работата им, през обикновен мрежов кабел.

Стандартът Power over Ethernet (PoE) е създаден през 2003, но приложението му за десктоп компютри стана възможно едва през 2009, когато бе сериозно ревизиран. В своята първоначална версия от юни 2003, която е наречена IEEE 802.3af-2003, стандартът PoE осигурява до 15,4 W прав ток по мрежовия кабел. Това е било крайно недостатъчно за нуждите на тогавашните компютри, и PoE се е използвал главно за захранване на по-малки устройства, като например безжични рутери.

На 11 септември 2009 е ратифициран новият стандарт PoE plus (PoE+), който носи означението IEEE 802.3at-2009. Той отключва възможността за конструиране на PoE схеми за захранване на десктоп компютри. Мощността на захранващия ток е покачена до 25,5 W, като някои вендори предлагат дори и 51 W (като използват и четирите налични двойки в мрежовите кабели „категория 5”).

Междувременно развитието на компютърните технологии и по-специално на течнокристалните дисплеи позволи да бъде конструирана машина, която е способна да се вмести в изискванията на стандарта PoE plus и да работи, черпейки енергия единствено от своя Ethernet мрежов кабел. Такива компютри вече са достъпни на масовия пазар.

Американската компания SkinnyBytes обви своята нова фамилия от PoE настолни компютри с диагонал на екрана от 8,9 до 18,5 инча. Всъщност, дисплеят е единственото, което потребителят вижда от този компютър – целият използван хардуер е интегриран в корпуса на монитора.

PoE компютрите консумират с около 90% по-малко енергия от стандартно десктоп PC и са идеални за нуждите на образованието и бизнеса. Те са и далеч по-безопасни, тъй като се захранват с постоянен, а не с променлив ток. Чувствителният на докосване екран служи за навигация в богатия графичен интерфейс на PoE компютрите. Някои специалисти им предричат бляскаво бъдеще, други са по-скептично настроени, но технологията определено има потенциал за развитие.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *