Новото творение на нанотехнолозите представлява само една молекула, макар и със сложна форма. Но тя има шаси и четири колела, и най-важното – може да пътува по подложка при подаване на електрически ток.
Група учени от Холандия и Швейцария отбелязват, че в предишните разработки за насочено движение на молекулярни комплекси, последните са играли основно пасивна роля. Те са се движили след иглата на тунелен микроскоп или заради свойствата на специално обработена повърхност. Създаденият сега електромобил-молекула само получава енергия от острието на микроскопа – когато то се доближава до молекулата, в нея започват да прескачат електрони.
В ролята на колела са използвани завъртащи се молекулярни ротори. Те поглъщат електроните и променят своята форма. В резултат автомобилът тръгва, при това той може да се движи както по права линия, така и по случайна траектория.
Ще отбележим, че преди шест години наноавтомобил беше създаден и от физици от Тексас, но той се движеше не чрез електричество, а за сметка на топлина. Според учените, подобни разработки впоследствие могат да бъдат използвани в роботиката.