Учени от университета в Рим разработиха нов тип електромеханично устройство, наречено LifeHand. То представлява протеза, създадена да замени човешка длан и управлявана директно чрез невроимпулси. Проектът се финансира със средства от фондовете на Европейския съюз в размер на 2 милиона евро.
Прототип на LifeHand вече е подложен на реални тестове, като първият човек, който има възможността да го изпробва, е италианецът Pierpaolo Petruzziello. Той управлява механичната длан през електроди, свързани директно към ампутираната му ръка. След серия от тренировки, италианецът вече е в състояние да извършва достатъчно сложни движения с новата си ръка, управлявайки я единствено чрез мисълта си. Учените възлагат големи надежди на проекта LifeHand, надявайки се той да бъде в основата на бъдещо серийно производство на изкуствени крайници за инвалиди, които до голяма степен да възвърнат тяхната мобилност и трудоспособност.
Понастоящем основният проблем, който стои пред учените, е как да осъществят трайна връзка между електродите на изкуствената ръка и нервната система на човека. На този етап връзката е временна и се запазва не по-дълго от месец. За сметка на това, в рамките на въпросния месец и след задължителните тренировки, се достигат удивителните 95% успеваемост в управлението на ръката чрез невроимпулси.