Европа се отказва от мрежовата неутралност

Европейският парламент гласува нова регулация за управление на интернет трафика, с която според редица наблюдатели се нарушава един от основополагащите принципи на интернет – т.нар. мрежова неутралност (net neutrality). Най-общо това е принципът, който задължава операторите да ви предоставят достъп до цялата глобална мрежа, а не само до определени избрани от тях сайтове, както и да предлагат равни скорости за достъп до всеки сайт, без да приоритизират една или друга услуга.

С вчерашното си гласуване, което последва публикуването на предложение за нова секторна регулация от Европейската комисия през юни, на практика евродепутатите “отварят вратичката” за нарушаване на мрежовата неутралност, макар и само в ограничени случаи. Според редица технологични компании, специалисти, правни експерти и гурута, сред които и създателят на www (World Wide Web) Тим Бърнърс – Лий, това е опасен прецедент. В перспектива той би могъл да доведе до създаване на “интернет на две скорости”, при който едни сайтове да си заплащат за да ги отваряме по-бързо от други.

Опасностите от нарушаване на мрежовата неутралност са много. На теория това би позволило на дадени интернет доставчици да ограничават достъпа до онлайн услуги, които ги конкурират – например VoIP или чат програми. На второ място това би могло да създаде вторичен пазар, при който едни компании да си плащат, за да се зареждат техните сайтове по-бързо. Логично – малките фирми и физическите лица, които не разполагат с достатъчно средства, биха могли да останат в “бавната лента”. Всичко това, разбира се, са само предположения, но гласуването на новата регулация ни доближават до тяхното осъществяване в бъдеще.

По традиция срещу мрежовата неутралност са телекомуникационните компании, които през последните няколко години виждат в онлайн услугите и мобилните приложения свой основен конкурент, който печели “на техен гръб” и усилено се опитват да получат част от този пай. Сред “оръжията” им в тази битка е именно активното лобиране за частично отпадане на мрежовата неутралност, което би им позволило да печелят от предоставянето на по-високи скорости за определени онлайн услуги.

Припомняме, че в началото на тази година американската Федерална комисия по далекосъобщения взе решение за запазване на принципа на мрежова неутралност в САЩ, въпреки недоволството на телекомите. През март нейният председател Том Уилър проведе в Барселона публична дискусия с представителите на водещи телекоми в рамките на Световния мобилен конгрес (на която присъства и журналист от Pixelmedia.bg) и потвърди ангажимента на ръководения от него регулатор да запази мрежовата неутралност. По всичко личи обаче, че Европейският парламент има различно виждане за бъдещето на интернет и мнозинството евродепутати са избрали да подкрепят лобиски интереси пред запазването на отворения характер на интернет във вида, в който ни го е завещал Тим Бърнърс – Лий.

Автор: Владимир Василев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *