Към настоящия момент потребителите могат да извършват само онлайн справки за актуалното състояние на фирмите в Търговския регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел. Справките се извършват от потребителите на услугите, предоставени от ТРРЮЛНЦ. Службите по регистрация не извършват справки и не издават документи за актуално състояние на фирми, съобщава Агенцията по вписванията.
“Става дума за технически проблем – изгорели дискови устройства. Последните 6-7 дни се работи постоянно за възстановяването на 25 терабайта информация.” Това обясни вицепремиерът Томислав Дончев пред Нова тв за проблема.
Не очаквайте да ви успокоявам. Това е изключително сериозна ситуация и никой не би трябвало да я подценява, заяви вицепремиерът. Не може да се говори за загуба на информация. Абсолютно невъзможно е тя да се манипулира или някой да се възползва от нея, успокои Дончев.
Две са основните задачи – възстановяване на дейността на регистъра и да се установи кой е виновен. Въпреки че става въпрос за технически проблем, допускаме някой да не си е свършил достатъчно добре работата. Това не е единственият архив в държавата. Имаме наредби как трябва да се съхранява подобна информация.
На заседание на МС премиерът поиска от Томислав Дончев да има надзор, както при строителството. Фирмите с най-ниски цени предлагат най-калпави дискове, заяви той. До 10 дни ще ви предложа решение на Министерски съвет, с което създаваме държавно хранилище. В него всеки регистър трябва да представя копие от информацията, обявивицепремиерът Томислав Дончев в началото на заседанието на правителството.
“Няма да кажа къде ще бъде, но и технически и нормативно ще уредим това, за да препятстваме бъдещи подобни кризи”, обяви той, имайки предвид срива в търговския регистър. Според Дончев, ситуацията с него показва и колко е крехка и уязвима цялата тази миграция към система от типа на електронното управление. Всяка една техническа криза може да прерасне в икономическа, в търговска, в каква ли не друга. Съжалявам да го кажа, но суровата истина е, че отсега нататък, ако не искаме подобни кризи, ще трябва да отделяме повече пари, включително и за киберсигурност.”, добави той, цитиран от economynews.
Премиерът Бойко Бориосов поясни, че всъщност ще се прави склад за електронни данни. “Много важно е, Дончев, като го правите това, да има и надзор, защото в строителството имаме надзор, който контролира, при изграждането на електронните системи няма надзор. Това трябва да го отрегулираме, защото фирмите, които участват с най-ниските цени в последствие слагат и най-калпавите дискове. Така че да се направи надзор, който да следи и този процес”, коментира премиерът.