Mинистърът на здравеопазването Кирил Ананиев трябва да представи концепция за развитие на здравното осигуряване и секторните реформи в системата до 30 септември. Това реши парламентът след приключване на разискванията за Националната здравна карта, инициирани от БСП. Депутатите разгледаха две проекторешения – на ГЕРБ и БСП, свързани с разискванията.
Беше прието предложението на ГЕРБ, според което концепцията трябва да се представи след проведено широко обществено обсъждане с всички заинтересовани страни, като резултатите от него трябва да се представят на заседание на Комисията по здравеопазване към Народното събрание, съобщи “Дневник”.
Предложението на БСП бе отхвърлено от депутатите. От опозицията предлагаха в срок до 1 август министърът на здравеопазването да предостави коригиран модел на национална здравна карта, като отчете становищата на съсловните организации, както и на Комисията по здравеопазване. От БСП искаха още в същия срок министърът да представи конкретен модел на здравно осигуряване, както и на финансово-административно управление на системата на здравеопазване.
“До средата на следващата година ще трябва да имаме електронно здравеопазване и национална здравна информационна система”, каза Ананиев по време на разискванията по Националната здравна карта.
Той посочи, че електронното здравеопазване е само част от националната здравна информационна система. “Когато с моя екип влязохме е министерството, електронното здравеопазване беше замразено, но ние го вдигнахме на крака”, каза Ананиев.
Здравният министър обеща да предложи два алтернативни модела за бъдещето здравеопазване. “Всички сме убедени, че този модел, който в момента съществува в нашата страна, не може да продължава да се прилага на практика в бъдеще. Имаме необходимост от промяна на модела”, посочи той информира, че Министерството на здравеопазването работи по новия модел.
“Не един, аз ще предложа два алтернативни модела за бъдещето здравеопазване в нашата страна, ще ги поставя на обществено обсъждане”, декларира Ананиев и добави, че така всички ще могат да отчетат плюсовете и минусите. “И когато влезем в Народното събрание да го гласуваме, да сме убедени, че избираме този модел, който работи за хората”, каза министърът. По думите му този модел не само ще търси оптимизиране на разходите, а и по-добро ниво на здравеопазването на българите.