Слушането на музика може да предизвика цяла гама от емоции – от възторг до недоволство. “Лошата” според нас музика може да породи раздразнение и да повлияе на емоционалното ни състояние. На всеки човек едно и също музикално произведение оказва съвсем противоположни ефекти. Но пък определена музика може да намали болката – звучи странно, но корейски учени успяха да докажат, че това е именно така.
Доктор Йинхун Ли е специализиран в музикалната терапия и през периода 1995 – 2014 г е направил редица изследвания върху над 9000 пациента за въздействието на звуците върху усещането за болка. На пациентите е пускана музика в жанровете джаз, класика или лек рок в продължение на 40 минути, след което те трябвало да оценят болковите усещания по 10-бална система.
Ученият и неговият екип са успели да изяснят, че след сеанс по “музикотерапия”, болката е намаляла средно с една степен, но в някои случаи се наблюдават и по-високи цифри. Освен това, във всички случаи при пациентите е наблюдавано спадане на кръвното налягане и нормализация на дишането и сърдечния ритъм. Явленията се регистрират както при доброволците, които междувременно вършат някаква работа, така и при тези, които си почиват слушайки музика.
“Музиката отвлича пациентите от болката, като осезаемо намалява стреса и тревогата, но музикалната терапия не може се разглежда като алтернатива на традиционните методи за лечение. Тя само ефективно може да ги допълва”, казва доктор Йинхун Ли.
Впрочем, това далеч не е първият случай за използване на музикални произведения в медицинската практика. Още през миналото столетие някои американски психоаналитици са използвали композицията Bat Out of Hell на Meat Loaf в качеството на своеобразен тест. Така се появила шеговитата сентенция: “Ако човек негативно възприема Bat Out of Hell, внимавайте с него. Може да стане агресивен във всеки момент”.