Според Microsoft много често дори самите потребители не подозират, че софтуерните продукти, които употребяват, не са оригинални. Компанията се опитва да предпази хората от рисковете, които крие употребата на нелицензиран софтуер– като кражба на лични данни, зловреден и шпионски код.
В отговор на големия интереса към темата, Microsoft днес анонсира Световен ден за защита на потребителите в повече от 70 страни по целия свят – като Испания, Чехия, Естония, Германия, Франция, Полша, Финландия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Румъния, Русия, Китай, Индия, Япония и др. Като част от него, ще се проведат многобройни обучения за защита и предпазване на потребителите от подобни рискове, както и правоприлагащи мерки за нарушителите. Тези акции са резултат от сигнали на самите потребители, които изпращат информация и очакват техните интереси да бъдат защитени. На тази страница всеки може да научи как да разпознае дали софтуерът му е оригинален. Този, който смята, че е станал жертва на недобросъвестни търговци на софтуер и неговите права като потребител са били нарушени, може да сподели това на този адрес.
Идеята за защитата на потребителите е в основата и на разработването на новите технологии на Майкрософт. В Windows 7 нивото на защита е значително повишено. Windows 7 увеличава сигурността и възможността за контрол на потребителите с нови функции на операционната система. Активацията на новата операционна система е базирана на платформата Software Protection Platform, представена за първи път още с Windows Vista. Въведени са и подобрения, с които потребителите могат по-лесно да преминат процеса на активация и да се информират и проверят дали използваният софтуер е оригинален.
Според проучванията на IDC, за последните две години – 2007г. и 2008г – нивото на пиратството се е запазило на 68% (за 2009г. IDC ще публикува резултатите в края на май 2010 г.), докато загубите за индустрията, причинени от пиратството, са се повишили от 63 милиона долара на 139 милиона долара, което IDC обясняват с ръста на икономиката и покачването на цените като цяло. Това показва колко важно е разрешаването на този въпрос за цялата индустрия, което зависи както от персоналното отношение към пиратството на всеки един гражданин, така и от политиката и приоритетите на държавата като цяло. В същото време анализаторите оценяват, че дейности, свързани с ИТ сектора, ще генерират приходи от данъци на обща стойност 355 милиона лева през 2009г. Според тях, нуждата от ИТ специалисти ще разкрие общо 9000 работни места в България. Компаниите в България в ИТ сектора ще генерират повече от 786 милиона лева като приходи през 2009г. В момента тези компании разполагат с общо 21000 служители, което възлиза на 51% от работещите в ИТ сектора и 56% от данъците, свързани със сектора в страната.