През юли месец Европейският съюз отхвърли противоречивия проектозакон, целящ реформа на авторското право онлайн. 318 депутати гласуваха против документа, а 278 го подкрепиха. Проектът се върна в комисия, преди да бъде изпратен за второ гласуване през септември.
Член 13 или краят на интернет такъв, какъвто го познаваме
Проектозаконът, известен като Директивата за авторското право, е описан като просто актуализиране на авторските права в интернет. Но той привлече сериозна критика заради включването на две ключови разпоредби: членовете 11 и 13. Първият член е за “данък за връзка”, който би принудил онлайн платформи като Facebook и Google да плащат на новинарски организации при връзка с техните истории; докато вторият член предлага “филтър за качване”, който би изисквал цялото съдържание, споделено онлайн, да бъде проверявано за нарушаване на авторски права.
Много общественици отхвърлиха тези разпоредби като неприложими и бе стартирана петиция, наречена “Save Your Internet”, водена от евродепутати като Джулия Рида. Тя събра над 700 000 подписа. Рида приветства гласуването като “голям успех”, но каза, че участниците в кампанията трябва да “поддържат натиска”, ако искат окончателна победа.
Отхвърлянето на Директивата за авторското право ще бъде облекчение за американските технологични гиганти, които биха имали сериозни разходи, за да се адаптират към решението. Възможно е и отделни потребители да бъдат засегнати от закона. Това дори може да сложи край на споделянето на миймове (memes), които често използват материали, защитени с авторски права.
Тези, които подкрепят проектозакона, твърдят, че отхвърлянето му допълнително укрепва властта на големите американски технологични компании, като същевременно ощетява индивидуалните творци. Те гледат на филтъра за качване и на данъка за връзка като инструмент, който ще позволи на собствениците на авторски права да печелят пари от работата си. Редица забележителни музиканти излязоха в полза на документа, включително бившия член на “Бийтълс” Пол Макартни и френския продуцент Жан-Мишел Жар.
Отхвърлянето на Директивата за авторското право в сегашната й форма все пак може да е от полза и за двете страни. Има опасения, обаче, че законът ще бъде обсъждан само в заседания на затворени врати между депутати от ЕС и държави-членки. Това би било сериозно ограничение за членовете на ЕП и гражданите на ЕС.