Космическият телескоп “Джеймс Уеб” направи поредното си впечатляващо откритие, изпращайки удивителни изображения на мъглявината Тарантула. Това е регион, където звездите се раждат с шеметна скорост, а снимки му ще допринесат да се задълбочат научните познания за формирането им.
Наречена Тарантула заради формата на своите облаци от газ и прах, мъглявината е една от най-дълго изучаваните от астрономите, които изследват формирането на звездите. Тя е най-близката галактика до Млечния път и е снимана с три от най-мощните обективи с висока резолюция.
Въпреки това предоставените от “Джеймс Уеб” изображения разкриват нови подробности, включително хиляди млади звезди, които досега са останали невидими за очите на предшествениците му. За това допринася комбинацията от инфрачервени инструменти с висока разделителна способност на устройството.
Снимката е най-новата от поредица зашеметяващи изображения, стартирала на Коледа 2021 година. Сред последните изображения на JWST е и т.нар. “Пръстен на Айнщайн”.
Повече информация има в прикаченото видео: