Дейвид Спет, продуктов специалист във VAIO Europe: Ние сами произвеждаме нашите ноутбуци

Нека да започна от хардуера, защото имам чувството, че в тази част от Европа добрият софтуер е ценен за потребителите, но не до такава степен, че да дадат парите си за него. Когато говорим за чисто хардуерните предимства на VAIO, трябва да обърнем специално внимание на дисплея. Като човек, който е видял огромен брой ноутбуци от различни марки, мога съвсем обективно да отбележа – има видима разлика между дисплеите на Sony VAIO и тези, които използват повечето наши конкуренти.

X-black екранът на Sony VAIO като цяло има отлични характеристики, но това, което наистина го кара да изпъкне пред конкуренцията, е дълбочината на черния цвят. Дълбокото черно си личи най-добре при гледането на филм.

Вземете например последния филм за Батман, The Dark Knight, който е супер мрачен като визия (а и като настроение). Ако го пуснете на VAIO ноутбук (и тук имам предвид който и да е нов VAIO, а не само най-скъпите модели), ще забележите плътно, наситено черно във всички нощни сцени, които в този филм са изобилие. На фона на черната нощ обаче, сенките на героите са ясно различими, и дори в най-тъмните сцени се виждат контури и нюанси на предмети и лица.

Пуснете същия филм на някои от конкурентните на VAIO ноутбуци, които претендират, че предлагат аналогично качество на по-ниска цена, и ще видите как всичко се слива в една тъмносива мацаница, и как в нощните сцени обектите са практически неразличими от фона, който изхабено сивее.

Смятате ли, че новият Sony VAIO W е достатъчно различен от всички останали Atom-базирани нетбуци на пазара, за да не го наричате „нетбук”, а „мини ноутбук”? С какво VAIO W заслужава това специално отношение?

Ако трябва да бъда честен – това е преди всичко маркетингово решение. Просто не искахме VAIO W да застава редом с най-евтините нетбуци, при които се пести от абсолютно всичко и качеството е последната грижа на производителя. Ако цената на една такава машина е 250-350 евро, то няма спор и няма проблем да я наричаме с истинското и име – нетбук. При цени обаче от порядъка на 449 или 499 евро, хората задават въпроса защо този нетбук е толкова скъп.

Тъй като VAIO W има много по-различен екран от този на типичния нетбук и шаси, което не отстъпва по качество на използваните в по-големите ноутбуци, взехме решение да го наречен „мини нотбук”. Така избягваме директното ценово сравнение с други модели нетбуци, които изобщо не са от неговата класа. Аз лично, като продуктов специалист, бих характеризирал VAIO W като „добре балансирано Atom-базирано PC”.

VAIO W е с типичния за нетбук форм фактор с 10,1” екран, но дисплеят му е с по-висока от обичайната резолюция. Това ли е основното, което разграничава VAIO W от останалите нетбуци?

Това е една от съществените разлики. В момента почти всички нетбуци използват екрани с резолюция 1024 х 600. Това е прекалено малко. Все повече уеб страници имат ширина 1280 пиксела и при 1024 пиксела върху екрана се налага непрекъснато да превъртате страниците наляво-надясно, използвайки хоризонталния скролер. Височината от 600 пиксела също е абсурдна – екранът изобразява недостатъчно информация и за потребителя не е удобно да работи с него. Ето защо, за Sony VAIO W ние избрахме 10,1” X-black екран с резолюция 1366 х 768 и всеки път, когато го погледна, аз вътрешно благославям този избор.

Обективността изисква да призная, че VAIO W не е единствения мини ноутбук с толкова висока резолюция на екрана. Подобен модел имат Asus, наскоро такъв обявиха и от Samsung, HP също предлагат нетбук с 1366 х 768 резолюция на екрана, но те все още са изключения. Това са върховите модели в съответния клас, към които причисляваме и VAIO W. Мнозинството от предлаганите на пазара нетбуци все още са с по-ниска резолюция, и преминаването към модели с 1366 х 768 екрани според мен ще бъде от голяма полза за потребителите.

Тук отново ще акцентирам върху качеството на дисплея – дори и да има други нетбуци с подобна резолюция, те не притежават онази дълбочина на черното и онези отчетливи полутонове, характерни за X-black екраните на VAIO. Други две неща, с които VAIO W рязко се отличава, са качеството и удобството при работа с клавиатурата и тъчпада. Клавиатурите на една голяма част от нетбуците са истинско изтезание за пръстите.

Но пък за сметка на това, VAIO W не разполага с вграден 3G модул, който присъства при някои от конкурентните

Да, така е, VAIO W не притежава вграден 3G модул. Ние предпочетохме да не интегрираме подобна функционалност в този мини ноутбук, след като се консултирахме с нашите търговски партньори от големите вериги за продажба на техника. Те предпочитат да предлагат външен 3G модул, реализиран под формата на USB стик, като допълнителен (но отделен) бонус към VAIO W.

Големите телекоми също могат да пожелаят да предоставят на своите клиенти пакетни оферти – мини ноутбук VAIO W плюс 3G USB модул от съответния оператор. Sony възнамеряваше да включи 3G модул във VAIO W, или поне да пусне различни версии с или без 3G, но търговските ни партньори реагираха в един глас „не го правете!”, и ние решихме да се съобразим с тяхната позиция.

По време на презентацията споменахте, че VAIO W ще се продава с 6-клетъчна батерия. Това опция ли е, или е стандартната батерия за всеки VAIO W в магазина?

Всеки VAIO W ще се предлага в България стандартно с 6-клетъчна батерия, не е нужно да доплащате допълнителна сума над първоначално обявената цена на мини ноутбука, за да се сдобиете с такава.

В онези страни от Европа, които притежават най-развит пазар на нетбуци – Италия, Франция, Германия, Великобритания, 6-клетъчната батерия е установен стандарт. В този регион е почти невъзможно да се продаде нетбук с 3-клетъчна батерия.

В някои държави от Източна Европа, между които и България, все още преобладават нетбуците с 3-клетъчна батерия. Ние от Sony смятаме, че е време това да се промени. VAIO W е с 6-клетъчна батерия, която ще осигури около 7 часа активна работа с нетбука. Не желаем да правим компромис с продължителността на работа, предлагайки на потребителите по-евтино решение с 3-клетъчна батерия – това просто не съответства на философията и установените стандарти при Sony.

Защо всички ноутбуци VAIO използват процесори на Intel? Навремето произвеждахте и машини с чипове на AMD, защо се отказахте от тях?

Интересен въпрос. Явно отдавна следите нашите компютри – последната машина с процесор на AMD излезе на пазара преди почти 8 години. Ако трябва да обясня с едно изречение причината да преминем ексклузивно към платформа на Intel – техният екип от инженери работи в по-добри партньорски условия с нашия.

Сега нека да обясня малко по-подробно. Повечето големи компании, които произвеждат ноутбуци, всъщност възлагат поръчките си на ODM (original design manufacturer) подизпълнители. Това на практика означава следното – представител на компанията се среща с ODM подизпълнителя, който разполага с производствени мощности (най-често в Тайван или Китай) и му възлага поръчка да произведе компютри с определени технически характеристики и в конкретен ценови диапазон. Фабриките на ODM изпълнителя произвеждат ноубуците, като върху тях се поставя логото на компанията – възложител на поръчката. Този тип производство е нещо като електронна конфекция, за ODM компанията няма голямо значение дали ще използват решения на Intel, или на AMD, за тях най-важното е да се вместят в цената, определена от възложителя на поръчката.

При Sony VAIO е различно. Ние сами произвеждаме нашите ноутбуци. VAIO се правят в Япония, във фабриката Nagano Tec, при стриктен контрол за качество на всеки един етап от създаването им. Това води до много по-качествена продукция, но също така повишава и нейната себестойност. Не си струва да поддържаме отделни инженерни екипи, специализирани в работа с платформи на AMD, само за да добавим 1-2 модела Sony VAIO с AMD процесор в портфолиото си.

Екипите на Intel и Sony работят в много тясно сътрудничество. Нещо повече, в Nagano Tec, на мястото, където се произвежда VAIO, се трудят и инженери на Intel. Тясното обвързване с Intel ни осигурява по-добро партньорство в самия процес на създаване на ноутбуците, което се отразява и върху крайния продукт от работата ни.

Кога Blu-ray ще стане стандартното оптично устройство за всички модели VAIO (които разполагат с оптично устройство)? HDMI конекторът стандартна част от всеки VAIO ноубук ли е вече?

Да, на практика всички актуални модели Sony VAIO разполагат с цифров HDMI интерфейс за връзка към Full HD телевизори с плосък панел. Единственото изключение, по обясними причини, е VAIO W – този клас мини ноутбуци разполагат с по-ограничен брой конектори и интерфейси за връзка. Като изключим VAIO W, шаситата на всички останали ноутбуци предлагат възможност за HDMI порт. Доскоро при някои модели той бе допълнителна опция, но в актуалната гама HDMI вече е стандарт.

С Blu-ray нещата стоят по малко по-различен начин. Имаме възможността и желанието да го направим, но цената на Blu-ray устройствата все още е такава, че не бива да натоварваме потребителя с нещо, което той може и да не желае. Поради това все още предлагаме опция за избор между Blu-ray и традиционната DVD записвачка.

Искам да отбележа нещо много интересно – преди, когато Blu-ray плейърите бяха наистина скъпо удоволствие, интегрирането на Blu-ray оптично устройство във VAIO беше от голяма полза за потребителя, защото се оказваше единствения начин той да гледа Blu-ray филми (ситуацията бе аналогична с интегрирането на Blu-ray в PS3). Впоследствие, когато цената на Blu-ray плейърите започна да пада и все повече хора се сдобиха с подобна техника в хола си, интересът към VAIO с интегриран Blu-ray леко намаля, тъй като това вече не е единственият начин да гледаш Blu-ray, а просто един от многото.

За съжаление, особено в Европа, се наблюдава тенденция потребителите да търсят все по-ниски и по-ниски цени. Непрестанната ерозия на цените ни възпрепятства да наложим Blu-ray като стандартен компонент във всеки ноутбук, защото той все още е скъп за производство, а не всички потребители са склонни да платят по-високата цена на крайния продукт заради вградения Blu-ray драйв.

ОК, ще задам въпроса по друг начин – кога цените на Blu-ray ще паднат достатъчно, че да изместят DVD записвачките от компютрите? Направете едно смело предсказание, базирано на познанията ви в тази област.

Бих казал след година, година и половина, считано от сега. Реално това е времето, което е необходимо, за да стане Blu-ray максимално достъпен.

Бих искал обаче да обърна внимание на един друг интересен въпрос – дали след година, година и половина, оптичните устройства ще имат толкова голямо значение за мобилните компютри?

Все повече потребители ни заявяват, че предпочитат по-тънки и леки машини, към които при нужда да се свърже външно оптично устройство или дори още по-добре – USB флашче с ниска цена и голям капацитет. Ясно е, че големите ноутбуци, които са от вида desktop replacement (с диагонал на екрана от 17” нагоре) винаги ще разполагат с оптично устройство. Но при по-малките и леки машини, неговото присъствие все по-често се поставя под въпрос от самите потребители.

И докато сме на вълна малки и леки машини – защо не предлагате, дори и само като опция, SSD вместо стандартен хард диск при най-малките и леки модели, какъвто е VAIO W?

За нас въпросът бе дали искаме достатъчно голям капацитет за запис на данни, или просто търсим психологическия ефект от добавяне на гореща и модерна иновация, каквато е SSD.

Конкуренцията предлага SSD още от времето, когато капацитетът на флаш дисковете бе 8 или най-много – 16 GB, но за нас това не е опция. Ние искаме да предоставим на потребителите възможността да запишат в ноутбука си своята пълна музикална колекция, много снимки и видеоклипове, а за момента няма SSD с подобен капацитет, което да се предлага на разумна цена.

Всичко, което е достъпно на SSD пазара към днешна дата e или недостатъчно голямо (от гледна точка на капацитет) или пък е абсурдно скъпо. Затова предпочитаме да стартираме със 160 или 250 GB твърд диск дори и в най-малките ни модели като VAIO W.

Ако бяхме оборудвали VAIO W със 128 GB SSD, цената му щеше да скочи над 600 евро, и никой нямаше дори да го докосне, защото това все пак е Atom-базирана машина. За тях 500 евро е нещо като психологическа бариера, която е много трудно да бъде прескочена.

Защо няма типичен геймърски модел VAIO (каквито са продуктите на Alienware, например)? Във всички ноутбуци на Sony е обърнато специално внимание на мултимедията, но нито един от тях не попада в графата „типична машина за игри”, защо?

Един добър вариант е Sony VAIO CW, който има доста мощна видеокарта и спокойно би могъл да мине и за геймърски ноутбук, тъй като една голяма част от актуалните игри ще тръгнат без проблем на него. Да не забравяме и неговия LCD екран с LED подсветка, който има свръхбързо време на реакция. Това е нашия най-нов “gaming capable” ноутбук, който определено става и за игри – VAIO CW. Преди него представихме и VAIO FW, който според мен също се справя отлично с високите изисквания на модерните игри.

Тъй като повдигнахте темата за Alienware, който са луксозният клас геймърски машини – не може да сравняваме VAIO с тях дори и само поради факта, че продуктите на Alienware са изградени на модулен принцип. При тях е лесно да се поръча модел с най-новата видеокарта или да се смени хард диск или процесор. Това е важно за геймърите – да имат винаги най-новите и най-мощните компоненти.

Да, геймърите са готови да похарчат много пари за ноутбук, и те изобщо не биха се уплашили от цените на Sony VAIO, но те търсят по-гъвкави, модулни решения. VAIO е интегрирано решение, ние проектираме и създаваме ноутбука в неговата цялост. VAIO би поднесъл на геймърите неща, от които те може би нямат чак толкова голяма нужда, като например – богато разнообразие от софтуер, който те най-вероятно няма да използват. С две думи – купувайки VAIO, те заплащат и получават продукт от най-висок клас, който има OK геймърски възможности, но това може и да не им е достатъчно.

Геймърите обръщат внимание най-вече на грубата хардуерна мощ – те овърклокват и броят всеки допълнителен кадър, който могат да изцедят от машината. Те искат сила и върхова производителност. Sony може да им ги предостави, но на цената на премиум пакет от екстри, от които те може би не се нуждаят и които с радост биха заменили за още малко по-бърза видеокарта.

Направихме един експеримент във Франция, където има много силен пазар на игри. Създадохме специален модел VAIO, или по-скоро – специално геймърско издание на вече съществуващ модел, и не постигнахме търсения успех. Геймърите сравняват честотите на ядрото на видеокартата, те не се вълнуват от цялостното усещане за хармония и стил, което VAIO създава.

Разкажете нещо повече за тази мини операционна система, с чиято помощ VAIO NW и всички останали модели, които притежават въпросната функция, могат да се свързват към интернет, без да е необходимо зареждане на инсталирания Windows. Къде е разположена тази мини ОС – на скрит дял от твърдия диск или може би в BIOS?

Отчасти в BIOS и отчасти – върху твърдия диск на ноутбука. Стартирането на тази мини операционна система се инициализира директно от BIOS, след което останалата част от системните файлове се прочита и зарежда от твърдия диск.

В тази мини ОС има браузър, с който да сърфирате в интернет. Използваме мини ОС, за да осигурим на потребителя достъп до интернет буквално за секунди – нужни са не повече от 15 секунди, за да сте в интернет, от момента на натискане на бутона Web при изключено състояние на ноутбука. С Windows това време се измерва в минути.

Цялата процедура протича по следния начин – натискането на бутона Web активира команда в BIOS, която бързо развърта плочите на твърдия диск и прочита от него останалата част от специалната мини операционна система (чието ядро е изключително компактно и леко). Данните се зареждат в оперативната памет, след което хард дискът отново паркира главите си и се изключва.

По този начин, освен че пести време, стартирането на въпросната мини ОС намалява значително консумацията на енергия в ноутбука, което може да бъде от голяма полза, ако наблизо нямате електрически контакт, а батерията ви е на изчерпване.

Браузърът работи изцяло от оперативната памет. С него дори може да изтегляте файлове, които обаче се записват не върху твърдия диск на компютъра, а върху външен USB флаш драйв. Направили сме това най-вече от принципни съображения за сигурност – не бива софтуер, който се зарежда директно от BIOS, да получава пълен достъп до твърдия диск, прескачайки Windows и различните нива на достъп, зададени в него.

Кой е производител на този софтуер?

Компанията се нарича DeviceVM, а продуктът – Slashtop. Повече информация за него може да откриете на адрес www.splashtop.com. На мен лично много ми допада идеята да не се преоткрива топлата вода – нямаше смисъл да разработваме собствен софтуерен продукт, при положение че вече има готов такъв (и то с отлични качества), който може да лицензираме и настроим за работа с VAIO.

Slashtop някакво Linux-базирано решение ли е? Не влиза ли това в противоречие със споразумението ви с Microsoft и продажбата на всички модели VAIO с инсталиран Windows 7?

Ако разгледате FAQ секцията на сайта www.splashtop.com, ще видите че това е един от най-често задаваните въпроси – дали Slashtop е базиран на Linux ядрото. Официалният отговор е, че дълбоко под повърхността Slashtop носи белезите на своя Linux произход, но разработчиците на софтуера са го модифицирали в една много голяма степен и държат да се гледа на Slashtop като на затворена система, т.е. няма шанс потребителите да получат достъп до кода, да го променят или да добавят свои собствени функции или аплети.

Относно противоречията с Microsoft – такива няма, тъй като изобщо не може да става дума за сравнение, конкуренция или противопоставяне между Slashtop и Windows 7. Slashtop е несравнимо по-примитивен от Windows 7 и осигурява само най-базова уеб функционалност. Честно казано, не вярвам някой да използва браузъра на Slashtop за сериозна работа – неговото предназначение е например от летището, докато бързате да не изпуснете полета си, да проверите някаква информация в интернет буквално за секунди. За сериозна работа в уеб ние препоръчваме Windows 7 и някой от инсталираните в него „истински” браузери.

Какъв е вашият личен ноутбук и защо избрахте точно този модел?

Моят личен (и най-любим) ноутбук е от серията Sony VAIO Z. Той комбинира най-доброто от всичко за мен. Без изобщо да преувеличавам – смятам, че това е най-добрият ноутбук в досегашната история на човечеството.

Екранът е достатъчно голям, за да работя комфортно по цял ден с него, без да почувствам необходимост от включване на външен монитор, и едновременно с това – достатъчно компактен, за да бъде VAIO Z истински мобилен. Резолюцията е страхотна, идеална е за всичко което върша. Антирефлекторното покритие на екрана ми е от голяма полза, ноутбукът има всички възможни конектори и интерфейси, от които се нуждая.

Биометричният сензор осигурява бърз и сигурен достъп до персоналния ми профил и информацията в него, без да се налага да помня дълги и сложни пароли. Има интегрирано оптично устройство, от което се нуждая, мога да го включа към голям телевизор или проектор.

VAIO Z има най-добрата клавиатура, дори сред останалите модели VAIO, които по принцип се отличават с перфектни клавиатури. Аз пътувам често, почти никога нямам под ръка голяма „нормална” клавиатура, така че качеството и разположението на бутоните са от голямо значение за мен.

Ако трябва да обобщя – за мен VAIO Z е пълноценен заместител на десктоп компютър в най-леката и компактна форма, която бих могъл да си представя и символизира всичко, за което бих могъл да мечтая в областта на информационните технологии.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *