Имах удоволствието да прекарам великденските празници в компанията на LG Optimus 2X – новия двуядрен смартфон на LG, чиято официална премиера се състоя този месец.
Започвам от там, докъдето стигнах в блога – не, този път не съм се излъгал в първоначалната си преценка, телефонът наистина е страхотен.
He’s got the look
Удивително е как някои компании отказват да проумеят простичката истина, че един телефон трябва задължително да изглежда добре, за да се превърне в хит. Въпреки уроците по маркетинг, които Apple дава с всеки нов iPhone, на пазара продължават да излизат смартфони, чиито дизайн не отговаря нито на цената, нито на претенциите им за класа.
Optimus 2X не е от тях.
Телефонът притежава стил и излъчва елегантност по един сдържан, но осезаем начин. Контурите на корпуса са очертани с тънка и същевременно здрава метална рамка. Полираната хомогенност на лицевия панел не се нарушава от нищо – и четирите бутона под 4-инчовия дисплей са сензорни (по традиция, установена от LG още по времето на култовия Chocolate).
Задният панел е с меко гумирано покритие, което го прави много удобен и приятен за хващане. Обективът на 8-мегапикселната камера е изпъкнал с не повече от милиметър-два от него.
От прозорчето на камерата започва дълга метална лента, която се спуска надолу през целия заден панел. Върху лентата е гравирано магическото заклинание „With Google”, което трябва да пази телефона и неговите собственици от iOS, Symbian, и други уроки.
Като цяло телефонът е много красив и ергономичен, а балансираният, изчистен дизайн го прави да изглежда еднакво добре както в ръцете на бизнесмен, така и в запален по технологиите тийнейджър.
Сърцето на машината
LG Optimus 2X е чудесен на външен вид, но най-силните му достойнства са скрити под капака. Това е първият мобилен телефон с платформата NVIDIA Tegra 2.
Новият чип на NVIDIA е създаден най-вече за употреба в таблети, но може да бъде вграждан и в смартфони от висок клас, какъвто е Optimus 2X.
Tegra 2 представлява SoC (system-on-chip) – цялата управляваща електроника, необходима за работата на телефона, е побрана в един единствен чип, което повишава бързодействието и намалява консумацията на енергия.
В чипа на NVIDIA съжителстват двуядрен процесор и графично ядро. Процесорът е двуядрен ARM Cortex-A9, а графичното ядро – NVIDIA GeForce с много ниско енергопотребление (ULP). Освен тях, в чипа има и аудио процесор, процесор за обработка на изображение, видео декодер, т.е. всичкият хардуер за пълноценна работа с мултимедия е концентриран върху една силициева подложка.
Тази комбинация е достатъчно мощна, за да обработва (записва или възпроизвежда) Full HD видео в реално време без никакви затруднения, както и да се справя с 3D игри, които преди не бяха по силите на никое мобилно устройство.
Какво на практика ни дава Tegra 2
Optimus 2X е двуядрен, NVIDIA Tegra 2 е супер чип – ОК, това е чудесно, но какви са практическите предимства на двуядрената платформа, какво ще накара обикновения, неизкушен от сложните технически термини човек да предпочете смартфон с такъв хардуер, вместо нещо по-скромно и по-евтино?
На практика, наличието на NVIDIA Tegra 2 се усеща от потребителя в три основни направления:
– По-добър мултитаскинг и по-пъргав интерфейс
Смартфоните са като миниатюрни компютри, които могат да работят с няколко приложения едновременно. Те обаче не притежават хардуерната мощ на един персонален компютър и това води до „задъхване” на телефона при опит за стартиране на три-четири програми и непрекъснато превключване между тях.
С Optimus 2X тези проблеми остават в миналото.
Бързината на чипа NVIDIA Tegra 2 се усеща веднага, още при първото докосване на смартфона. Не съм виждал друг телефон, който да реагира толкова бързо. Приложенията се зареждат светкавично, всяко докосване до капацитивния сензорен дисплей води до мигновена реакция.
След като прекарах повече от седмица с LG Optimus 2X, завръщането към предишния ми Symbian-базиран смартфон бе повече от болезнено и само затвърди решението, че е време да го сменя.
– Full HD видео
Дисплеят на LG Optimus 2X е с резолюция 480 х 800, което е добър показател за 4-инчов екран (в това отношение Optimus 2X отстъпва на iPhone 4 и неговият ретина дисплей с резолюция 960 х 640 пиксела). Хардуерът на телефона обаче без проблем се справя и с Full HD видео с резолюция 1920 х 1080 пиксела.
За да се насладите на образа в истинската му детайлност, трябва да свържете Optimus 2X към Full HD телевизор през наличния в телефона цифров HDMI интерфейс.
Стоейки пред екрана на 65” LCD телевизор, върху който оживява Full HD видео, възпроизвеждано от мобилен телефон, човек изведнъж осъзнава колко хардуерна мощ е концентрирана в малкото обло блокче на Optimus 2X.
– Игри с перфектна графика
Нарастващата популярност на мобилния гейминг е пряко следствие от динамиката на живота, който водим. Хората са непрекъснато в движение и все по-трудно намират време да се заседяват с дълги часове пред компютъра, потънали в любимата си игра.
За сметка на това, дори и най-заетият човек има в деня си периоди, в които може да обърне внимание на мобилното си устройство – докато пътува, докато чака пред кабинета на зъболекаря или дори вечер в леглото, преди сън.
Благодарение на мощния NVIDIA Tegra 2 хардуер, телефонът на LG радва окото с игри, чието качество е абсолютно съпоставимо с това на заглавията за портативна гейм конзола.
Изумителна графика и светкавична реакция – това са две от нещата, които всеки геймър ще хареса в игрите за Optimus 2X.
Наличието на акселерометър и жироскоп, както и функцията HDMI mirroring, превръщат LG Optimus 2X в компактен заместител на домашната гейм конзола и ще ви дарят с нов източник на забавление и позитивни емоции.
Силата на Android
Операционната система на Google печели популярност и пазарен дял със скоростта на цунами, което помита всичко по пътя си. LG Optimus 2X използва най-мощния хардуер и залага на най-бързо растящата и перспективна операционна система – Google Android.
Смартфонът идва с инсталирана версия 2.2 на Android (с кодово име Froyo), но скоро ще получи ъпдейт и до 2.3 (Gingerbread).
От ровенето из менютата на телефона става ясно, че LG разчита най-вече на мощната хардуерна платформа, върху който е инсталиран добре познатият Android без някакви кой знае колко специални оптимизации или дълбоки промени на интерфейса.
Подобно на всички актуални телефони, в LG е силно застъпена интеграцията с най-популярните социални мрежи. В телефона са инсталирани приложения като Twitter for LG и Facebook for LG, но най-удобна е опцията да разпращате статуса си до няколко социални мрежи (Twitter, Facebook и Myspace) едновременно.
Съвременните смартфони съдържат огромно количество лична информация, която лесно може да попадне в чужди ръце. За нейната защита и цялостната информационна сигурност при браузване в интернет и ежедневното използване на телефона се грижи F-Secure Mobile Security.
4” дисплей с IPS матрица
Дисплеят на Optimus 2X е с класическия 4-инчов размер на диагонала, характерен за високия клас смартфони с Google Android.
Качеството на изображението е отлично и основната заслуга за това е на IPS матрицата на панела. Цветовете са ярки и живи, ъгълът на видимост е много широк.
Ако трябва да обобщя впечатленията си от работата с дисплея – той е чувствително по-добър от екраните на повечето актуални модели смартфони, но не е най-доброто, което в момента е достъпно на пазара. iPhone 4 излиза едни гърди пред него със своя ретина дисплей и резолюция 960 х 640 пиксела (при Optimus 2X тя е 800 х 480), докато Super AMOLED екранът на Samsung го изпреварва по качество на цветовете, но LG Optimus 2X се нарежда в класацията непосредствено след тях.
Камера за снимки и видео с висока резолюция
Optimus 2X е оборудван с 8 Mpxl камера с LED светкавица и автофокус. Тя прави чудесни снимки, но… това не е типичен камерафон.
В стремежа си да направят корпуса на Optimus 2X колкото се може по-семпъл и изчистен, LG са пропуснали да го оборудват с двустъпков бутон за заснемане на изображения.
Механичният бутон е неотменна част от всички компактни фотоапарати и камерафони и основното му предимство е, че при натискането му до средата камерата се фокусира върху даден обект и ако сте доволни от резултата, натискате бутона докрай и заснемате кадъра.
При Optimus 2X такъв бутон няма и снимането се извършва чрез докосване до участък от сензорния дисплей, в който е нарисуван виртуален бутон. Той обаче не е двустъпков, т.е. няма шанс да прегледате как точно се е справила системата за автофокус и да заснемете кадъра едва когато резултатът ви удовлетворява.
На практика това означава, че в определени ситуации може да се наложи да направите 2-3 кадъра, преди да постигнете желания ефект – нещо, което е състояние да изнерви по-опитните фотографи.
Като изключим липсата на този бутон, LG Optimus се справя отлично с фотографските си функции. Смартфонът предлага почти всичко, което очаквате да откриете в един компактен фотоапарат, а LED светкавицата му е много ярка.
В снимките има учудващо малко шум, като се имат предвид миниатюрните размери на сензора и обектива. Това може би се дължи на ефекта на замъгляване (blur), който е с една идея по-силно застъпен в готовите изображения, отколкото би трябвало.
Не тълкувайте тези думи погрешно – снимките не са размазани и в тях ясно се виждат и най-дребните детайли, просто при увеличение на кадъра се забелязва немалка разлика с рязкостта на картината от огледално-рефлексен фотоапарат, например. Това обаче не е недостатък, защото няма разумен човек на този свят, който ще тръгне да сравнява снимки от DSLR с тези от камерафон.
Голямото предимство на камерата в LG Optimus 2X е при заснемането на видео. Миналата годината Sony Ericsson Vivaz изуми света с HD видеото (в режим 720p), което записва, тази година LG Optimus 2X вдигна летвата още по-високо – до Full HD (1080p).
Каквото и да си говорим, Full HD видеото има достойнства, които няма как да бъдат пренебрегвани. Детайлите във всеки кадър ще ви доставят истинско удоволствие, когато ги гледате върху екрана на голям телевизор.
Благодарение на мощния хардуер, Optimus 2X записва и възпроизвежда Full HD видео без никакво насичане или пропускане на кадри.
В заключение – качеството на камерата е отлично, особено ако се има предвид, че тя е „бонус” към устройство, което по принцип има съвсем други функции. Малцина са тези, които носят непрекъснато със себе си камера или фотоапарат, но още по-малко са хората, които излизат от вкъщи без мобилния си телефон. С LG Optimus 2X няма да пропуснете нито един важен миг, колкото и спонтанно да се случи той и колкото и неподготвен да ви хване.
Издръжливост на батерията
Литиево-йонната батерия на LG Optimus 2X е с капацитет 1500 mAh. Въпреки високия и капацитет и твърденията на NVIDIA за икономичността на Tegra 2, изобщо не очаквахме смартфонът да издържи повече от един-два дни далеч от контакта.
Този тип телефони принципно няма как да си съперничат с най-обикновените базови модели (за които една седмица без зареждане е сякаш напълно в реда на нещата), но не защото не са икономични, а защото с тях може да правите толкова много неща!
В краткото време, прекарано с Optimus 2X, си създадох „вредния” навик да вадя телефона не само когато трябва да говоря с някого, а и винаги щом остана поне за минута насаме. Optimus 2X е като наркотик, към който лесно се привиква, и колкото и да е голяма батерията, тя няма как да издържи на непрекъснатите атаки от любопитни пръсти към сензорния дисплей.
Като цяло Optimus 2X не е по-лаком за енергия от почти всеки друг смартфон, но ако искате да изкарате по-дълго време, без да го зареждате, ето кои са трите неща, които го изтощават най-бързо (подредени по степен на важност):
– Камерата. Заснемането на дълга серия от кадри или Full HD клипове е най-бързия и сигурен начин да изтощите батерията на телефона.
– Игри. Телефонът предлага страхотно гейминг изживяване с мощният си графичен процесор и качествен ISP дисплей. Лесно е да загубите представа за времето, особено ако сте на път, а когато най-после намерите сили да се откъснете от увлекателната игра, ще останете неприятно изненадани от нивото, до което е паднала батерията.
– Wi-Fi. Ал Гор може и да твърди, че е измислил Интернет, но безжичният достъп до мрежата си е направо божи дар. За съжаление, удобството да сърфираш в уеб от всевъзможни места, гълта голяма част от енергията на телефона. В това отношение най-тежка е комбинацията HD клипове от YouTube, стриймвани към телефона през Wi-Fi.
С течение на времето, ще намерите точния баланс на работа и забавление с телефона, за да не ви изненадва с изтощената си батерия, когато най-много ви трябва. Тук е мястото да отбележим още нещо – Optimus 2X се затопля осезаемо по време на активна употреба. Това не е нещо необичайно за смартфон от висок клас и не бива да ви притеснява.
Завинаги в историята
Optimus 2X не е просто един от стотиците смартфони, които мобилната индустрия бълва всяка година. Моделът е уникален и ще остане завинаги в историята като първия телефон с двуядрен процесор. Достойнствата му са неоспорими, а недостатъците му са достатъчно малки, за да не развалят отличното впечатление от него.