Това, с което ще ви впечатли първоначално Desire, зависи преди всичко от опита ви с “умни” телефони досега. Ако за пръв път държите в ръцете си произведение на техническия прогрес от този род, вероятно ще се стъписате от огромното количество възможности и избор, който ви предлага то в почти всеки един миг. Основният въпрос тогава ще е дали стресът ви може да премине с времето или винаги ще си задавате въпроса за какво ви е компютър с малък екран и без мишка… Ако такъв е вашият случай, наистина ще е по-разумно и по-евтино да си купите някой по-малък и по-розов телефон.
Ако пък и досега сте били щастлив притежател на смартфон със сензорен екран, съвсем бързо ще свикнете с Android 2.1, интeрфейса HTC Sense и ще се научите да се възползвате от всичките им прекрасни функции. След допира с Desire дори съществува опасност не чак толкова старият ви iPhone да изглежда простоват и тромав.
Подготвени за вълшебствата на последния HTC ще са може би само притежателите на Google Nexus One. Като произведения на HTC, оборудвани с последния Android, и двата телефона си приличат изключително много не само външно, но и функционално. В сравнение с братовчеда си, Desire има едно отличаващо се веднага предимство – наличието на
хардуерни бутони,
които са по-удобни и по-полезни, отколкото изглеждат на пръв поглед. Работата с тях е доста по-безпроблемна в сравнение със сензорните им аналози и почти във всеки момент те могат да ви служат – за връщане назад (Back), настройки на приложението, което е отворено в момента (Menu) и връщане в началния екран (Home). Тази особеност на телефона създава усещането, че имате бърз достъп до всяко негово приложение по всяко време и винаги може да изберете удобен shortcut до целта си.
Яркостта и контрастът на AMOLED екрана съща е една от другите отличителни и бързо забележими черти на HTC Desire. На нея до голяма степен се дължат
красивите визуални ефекти
и впечатлението за лъскавост, която може да се стори и малко в повече за потребителите с вкус към минимализма. Друг (трудно забележим) недостатък на дисплея е, че когато е изложен под силна светлина и особено под слънчеви лъчи, те понякога се отразяват неприятно въху него – за разлика от стандартните LCD/TFT екрани. Multitouch функционалността, позната от iPhone насам, разбира се, присъства и тук, комбинирана с по-голям физически размер – 3,7 инча (94мм) и висока разделителна способност – 480х800 пиксела (WVGA).
В сравние с Android-базираните телефони, Desire има и една от
най-хубавите камери
– цели 5 мегапиксела, като в това отношение изостава само от Sony Ericsson Xperia X10 (8.1″). Благодарение още на автофокуса, следящия фокус, разпознаването на лица и вградената светкавица тя осигурява снимки и видео с впечатляващо качество. Минималното разстояние за фокусиране е 10см, а светкавицата работи ефективно до около 2м и извън макро-режим.
Може да записвате видео в разнообразни формати – QVGA (320 x 240), CIF (352 x 288), VGA (DVD качество, 640 x 480) или WVGA (800 x 480) – в MP4 или H.263 файлове. Имате възможност да фокусирате веднъж (т. е. няма следящ автофокус), а минималната дистанция е отново 10см. Хардуерните възможности на Desire предполагат, че от наследника му можем да очакваме дори HD video.
Като всеки съвременен смартфон, HTC Desire е силно ориентиран към интернет. Големият екран е изключително
удобен за браузване
и възползване от функциите за zoom, скролиране и copy-paste. Вграденият уеб браузър е стандартният за Android и едва ли ще откриете причина да го замените с Opera-mini, който също е достъпен през Android Market. Както браузърът, така и всички интернет приложения са достатъчно бързи (3G HSPA), дори когато работят едновременно.
Както може да се досетим, Android е най-удобната операционна система за всички услуги на Google (Docs, Reader, Calendar, Gmail и пр.). Освен че всички те се зареждат и синхронизират автоматично, след това може да ги четете и офлайн. GPS модулът и последната версия на Google Maps ще ви открият, а Google Latitude ще сподели местонахождението ви своевременно.
Една от новостите в интерфейса HTC Sense е widget-ът Friend Stream, който събира контактите ви от
Facebook, Twitter, Flickr
и ви позволява както да следите ъпдейтите на познатите си, така и да туитвате и обновявате Facebook статуса си от едно място. Другият социален widget, наречен People, комбинира всички данни от контактите ви във социалните мрежи с тези на телефонната си адресна книга.
Освен новият и красив интерфейс HTC Sense (няма как да не останете очаровани например от неговия weather-widget или анимираните му wallpaper-и), Desire предлага и вече стандартните за Android, но все така полезни, възможности като каталога за външни приложения Android Market, taskbar-а със съобщения, multitasking-а и изобщо изобилието от възможности за персонализация.
Музикалните качества
на HTC Desire не са от най-силните му страни и по обективни причини трудно могат да се сравнят с тези на iPhone/iPod. Звукът от слушалките не е безкрайно чист и безкрайно силен, но ако държите на аудио съвършенство, за радост може да ги смените с по-хубави от друг производител (със стандартен 3,5мм аудио вход). Ако ви се слуша FM радио, ще трябва да го направите също през слушалките, които служат за антена, и няма да може да чуете учудващо силния звук на спийкъра.
Може би единственият категоричен минус на HTC Desire е
краткият живот на батерията
и необходимостта да я зареждате всеки ден. Имате шанс да избегнете това, само ако драстично ограничите функциите и приложенията, които работят едновременно (безценна работа в това отношение ще свърши външната програма Task Killer), а също и ако намалите ръчно яркостта на екрана.
След всичко чуто дотук може би имате отговор на въпроса защо Стив Джобс е изнервен и не обича Android. Въпреки близките си цени, телефонът на Apple и HTC Desire просто са от различен клас и iPhone очевидно е надминат по почти всички показатели: Desire има 1GHz процесор срещу 600Mhz в iPhone 3G, 576MB срещу 256MB RAM, 3,7-инчов екран и резолюция 480 х 800 срещу 3,5 инча и 480 х 320 пиксела при iPhone, 5MP и светкавица срещу 3MP камера, FM радио, слот за допълнителна памет. Android 2.1 притежава по-бърз уеб браузър от iPhone OS с поддържка на flash, повече безплатни приложения, по-голямо общество от разработчици… и преди всичко съвместимост и бъдеще, гарантирани с отворен код.
HTC Desire / Android 2.1 накратко
Плюсове: Висока скорост, удобни хардуерни бутони, бърз и пълнофункционален уеб браузър, добра камера, добра интеграция между социалните мрежи и контактите, лесна синхронизация с PC, много безплатни допълнителни приложения
Минуси: Кратък живот на батерията, несъвършен звук, сложен интерфейс