Най-големият ускорител на частици, създаван от човешка ръка, LHC (Large Hadron Collider – Голям адронен колайдер) заработи отново. Проектът, който е най-мащабното начинание в сферата на физиката на елементарните частици, се простира в 27 километров кръгъл тунел под Женева и е собственост на европейската организация CERN.
За незапознатите, това, което прави ускорителят, е да засилва снопове протони и да ги сблъсква с енергия, която до сега не е била постигана в изкуствено съоръжение. При сблъсъците се създават нови елементарни частици, а тяхното изследване дава на учените отговори за естеството на материята, миналото на Вселената и др.
Припомняме, че при работата си преди две години ускорителят успя да спомогне за откриването на частицата Хигс Бозон, за чието съществуване се предполагаше отдавна. Тази частица отговаря на въпроса, защо материята притежава маса и откриването й имаше фундаментално значение за доказването на господстващия в момента във физиката Стандартен модел.
Малко след това обаче LHC спря да работи поради късо съединение, което засегна един от гигантските магнити, засилващи сноповете протони. След ремонт, продължил две години, вчера съоръжението отново беше пуснато в експлоатация.
С работата на ускорителя са свързани и някои притеснения, че в него може да бъде създадена и частица, потенциално опасна за цялата планета. Такива биха могли да са миниатюрни черни дупки, теоретични частици, наречени “стрейнджлети”, както и т.нар. “магнитни монополи”, всяка от които би могла теоретично да погълне цялата планета. Спекулациите за такива възможности обаче бяха опровергани от учени от CERN, както и от представители на водещи университети от Европа и САЩ.