В MIT разработиха мощен процесор за изкуствения интелект

Изследователи от Масачузетския технологичен институт са разработили процесор, който значително ускорява обработката на данни и разпознаването на образи в невронните мрежи. Тяхната разработка в едно относително недалечно бъдеще ще позволи да се снабди носимата електроника със способности да мисли и взема самостоятелни решения.

Процесорът с кодово название Eyeriss беше представен на международната конференция на производителите на микроелектроника в Сан Франциско. Eyeriss поначало е разработен за улесняване на процеса по дълбоко обучение. Създателите на процесора твърдят, че техният чип 10 пъти превъзхожда по скорост на обработка на данните някои съвременни GPU. С други думи, подобна технология може в скоро време да бъде адаптирана за портативните устройства от сорта на смартфони и таблети.

“Използването на процеса за дълбоко обучение е много важно в най-различни сфери. Този набор от алгоритми позволява да се осъществява разпознаване на обекти, реч, човешки лица. Днешните невронни мрежи са много комплексни и могат да работят предимно на мощни GPU. Само си представете, че можете да получите цялата тази функционалност в смартфона си”, – казват учените.

Впечатляващото увеличение на скоростта на обработка на данните е постигнато за сметка на конструкцията на процесора. Вместо да се използва обща памет, всяко от 168-те ядра на Eyeriss съдържа собствен дискретен кеш. Това позволява да се премахне излишното предаване на данни в системата. Освен това, за да се намали времето за обмен на данните, процесорът отначало може да компресира информацията, а след това да я разархивира след доставката й.

Това което е особено важно обаче е, че процесорът Eyeriss използва схема, благодарение на която процесът може да бъде конфигуриран така, че данните между ядрата да се разпределят по най-ефективен начин. Като равномерно разпределя натоварването, чипът за единица време обработва много повече данни в сравнение с някои съвременни GPU.

На конференцията обаче не беше казано нищо конкретно за приложенията на новия процесор. Всяко нещо с времето си…

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *