Сами ли сме във Вселената? Това е въпрос, който човечеството си задава от векове.
За да съществува живот, поне както го познаваме, и на други планети, тези планети трябва да са способни да поддържат живота. Сега нови изследвания показват, че някъде там има значително повече от тези видове планети, отколкото се смяташе досега.
Такива небесни тела, известни като планети, подобни на Земята, трябва да са сходни по размер с Земята, да обикалят около орбита на слънце и да са скалиста (или земна) планета. Трябва да орбитира около звездата си (наречена звезда от тип G) в обитаема зона, така че температурата да не е твърде гореща или прекалено студена и да може да има течна вода. Обикновено такива планети са трудни за намиране, предвид малкия им размер и разстоянието от звездите им, но благодарение на новите изследователски техники, учените смятат, че може да има до шест милиарда планети, подобни на земята, в цялата ни галактика.
Изследването, публикувано в The Astronomical Journal, показва, че по-рано се смяташе, че има около 0,02 планети, подобни на Земята, за всяка звезда от тип G. Сега, въз основа на данните от програмата на НАСА за лов на планети Kepler, изследователи от Университета на Британска Колумбия са установили до 0,18 планети, подобни на Земята, за всяка звезда от тип G.
Според изследователя Мишел Кунимото, откритията могат да имат голямо значение за космическите мисии, търсещи живот.