В Мексико се проведе конференция, посветена на календара на маите

До 21 декември остават само три месеца, а експертите по календара на маите все още се опитват да убедят хората, че индианците не са предсказали апокалипсис в края на тази година. Според учените, маите вероятно действително са правили пророчества, но те не касаят края на света.

Археолози, антрополози и други учени се събраха в мексиканския град Мерида, за да обсъдят пророчествата от календара. Той се състои от 394 периода, наречени бактуни. По оценки на експертите, системата започва своето отброяване от 3114 г преди новата ера и минава през 13 бактуна (или 5125 години). Специалистите са уверени, че 21 декември е просто началото на нов цикъл, а не край на човечеството.

Информацията за това, че календарът на маите предрича края на света, беше разпространена едва преди няколко години. Защитниците на тази теория считат, че индианците са предсказали астрономическо бедствие, което ще се случи в края на 2012 г. На свой ред археологът Алфредо Барера твърди, че жреците Майя действително са предсказвали, но по-реални неща, например суша или епидемии.

„Майя действително са правили пророчества, но не за апокалипсис, а за събития, които могат да се повтарят в бъдеще“, – казва Барера. Експертите подчертават, че древните индианци, чиято класическа култура в писмена форма процъфтява от 300 до 900 г след новата ера, са се интересували от събитията, които ще се случат на планетата далеч след 21 декември 2012 г. „Има много древни паметници на маите, които са посветени на събития от още по-далечно бъдеще“, – твърди антропологът от Калифорнийския университет Джефри Брасуел.

Учените подчертават, че в календара са открити само няколко бележки, които касаят 2012 г, но те не се отнасят до апокалипсиса. Очакванията за апокалипсис и пророчества за края на света са характерни основно за християнството. От своя страна индианците никога не са мислили за края на историята. „Всичко това няма нищо общо с културата Майя и търсенето на дата за край на света не се отнася до тях“, – счита антропологът Александър Фос.

Специалистите обръщат внимание също така, че индианците Мая са си представяли историята като постоянно повтаряща се редица от събития, където краят на определен цикъл не означава космическа катастрофа. „На километража на моя автомобил има само шест цифри. Това не означава, че той ще се взриви след като измине 99 999,9 км“, – добавя Джефри Брасуел.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *