Банките, опериращи на територията на България, дават заеми в лева, долари и евро. Кредитите в други валути са изключения от това правило.
Естествено е, че местните потребители често вземат заеми в лева. Заемите в чужда валута в повечето случаи, се правят, за да се плащат стоки и услуги на чуждестранни търговци–това може да бъде покупката на недвижими имоти, някакви обучения или закупуване на нещо в друга държава.
Често, заема в долари и евро може да ви струва една трета по-евтиноот заема в лева. Но в ползата на кредита в чуждестранна валута се крие значителен риск. Стойността на парите се променя всеки ден, можете както да спечелите, така и да загубите. Когато има резки колебания в стойността, винагие налице риск от липса на ресурси за превод в другата валута, за да платите дълга си. Поскъпването на валутата спрямо лева, дори с 10-20%, може да бъде от решаващо значение за вас.
За подходящ избор на валута на кредита е необходимо да се започне от източника на доход. Ако заплатата ви е в лева, то е по-мъдро да се вземе в лева, ако е в щатски долари –тогава в долари. Основната причина е плащането. Когато заплатата е в лева, можете да изтеглите заем в долари, но в този случай, ще трябва всеки месец да обменяте пари –това са допълнителни разходи, които в крайна сметка водят до повишаване на стойността на кредита.
Има вариант за минимизиране на кредитния риск. Например, вашият източник на доходи е в лева, а разходите – в евро. Взимате кредит в лева, суми от който се обменят в евро. Естествено, не е препоръчително да обмените всичко още в първата банка – изберете тази, която към датата на размяната предлага най-ниска цена на еврото.
Най-добре изтеглете заем във валутата, в която плащате – така има най-малък риск.
Източник: Всичко за кредите – parite.bg