Инфрачервените портове широко се използваха в мобилните телефони и PDA преди години, но тази технология остана в миналото. Тя беше изместена от по-бързите Wi-Fi и Bluetooth, които при това не изискваха пряка видимост.
Инженери от института Фраунхофер (Германия) считат, че инфрачервеният порт все още може да послужи и са разработили напълно обновена версия на този стандарт, която е по-ефективна и по-бърза.
Новата технология работи 46 пъти по-бързо от Wi-Fi и 1430 пъти по-бързо от Bluetooth. Това е станало възможно благодарение на обновен оптичен модул и нов алгоритъм за обработка на сигналите от порта. Вместо популярните сега компоненти за радиовръзка, новият модул използва лазерен диод и оптичен детектор, които заемат площ с размерите на детски нокът. Системата позволява едновременно да се изпращат и приемат данни.
Сегашната версия на модула позволява да се предават данни със скорост от 1 до 3 Gbit/s, а в перспектива авторите на проекта възнамеряват да увеличат този показател до 10 Gbit/s.