Втората международната конференция ЕТС 2011, която се проведе на 11 юни в София, отправи поглед в бъдещето на техническите комуникации с представянето на нови подходи за създаване на документация.
Над 60 български автори на техническа документация, информационни архитекти и мениджъри имаха възможността да видят презентациите на водещи експерти в областта.
Специалисти от компании като SAP Labs Bulgaria, VMware, Software AG и Prosyst споделиха своите знания и опит в разработката на техническа документация и иновативни подходи при предоставянето й на потребителите.
„Радостен е фактът, че за втора поредна година присъстваха много автори на техническа документация, участваха активно в дискусиите и демонстрираха желанието си за самоусъвършенстване. Като инициатори регистрирахме повишаване на интереса, публичното знание по темата и посещаемостта в сравнение с първата Конференция. Сега имахме възможността едновременно да задълбочим съществуващите и да разгърнем нови теми” – коментира Ваня Кирицова, в организацията на първата и втората Международна конференция – ЕТС 2010 и ЕТС 2011 и сред основателите на Общността на техническите комуникатори в България.
„Въпреки липсата на специалност или специализация по технически комуникации във висшите учебни заведения у нас, конференцията показа, че българските автори на техническа документация са изключително добре подготвени, използват в работата си модерни подходи и се стараят да развиват както себе си като специалисти, така и да създават информация, която е разбираема и лесно достъпна за потребителя.”, добавя Ангел Лафчиев, Мениджър технически комуникации в SAP Labs Bulgaria.
Една от най-дискутираните теми на ЕТС 2011 бе отражението на новите технологии и социалното общуване онлайн върху потребителските очаквания към вида на информацията и каналите за получаването ѝ.
На фона на бурното развитие на информационните технологии, старомодната техническа документация е твърде обемна, трудно откриваема и неатрактивна. Единственият начин авторите на техническа документация да оцелеят в тази динамична информационна среда е да се адаптират към нея като повишат степента на интерактивност, включат в своите стратегии социалните мрежи, видео комуникацията и оптимизират документацията за търсене и използване през мобилни устройства.
Друга основна тема на Конференцията бе новият подход за създаване на единна документация едновременно от множество експерти или т.нар. съавторство. В този новаторски подход се използва обща платформа (например wiki), при която специалисти в съответните области сътрудничат на техрайтърите в реално време в своевременното създаване на документация. Така техническата информация съдържа обединените познания на всички членове на екипа, което значително повишава ефективността и ползваемостта ѝ.
Всичко за ЕТС 2011, лекторите, презентациите и тенденциите в развитието на техническата документация можете да откриете на: http://www.techdocr.com/etc2011.