През есента на миналата година в Холандия беше открита първата в света 70-метрова велоалея от слънчеви панели SolaRoad, които продължават да работят даже под значително натоварване и не се развалят от дъжд и сняг.
Подобни конструкции произвеждат с 30% по-малко електричество, отколкото панелите, поставени на покривите на сградите. За тях обаче не е нужно допълнително място и те могат да бъдат вграждани в съществуващите пътни покрития.
Създателите на SolaRoad са сгрешили в изчисленията си – на практика холандската велопътечка от соларни елементи генерира повече енергия, отколкото се е очаквало. Съоръжението е открито преди половин година и за това време то е генерирало над 3 мегават часа електроенергия. Това електричество е достатъчно за едно домакинство за една година, а електрически скутер би обиколил Земята 2,5 пъти.
SolaRoad има и някои проблеми, касаещи нейното обслужване. Поради разликата в температурите покритието на панелите започва да се разслоява, затова сега компанията търси по-устойчиво покритие за своите соларни елементи. Според оценките, за половин година по велоалеята са преминали над 150 000 велосипедисти.