Български ученици спечелиха престижни награди от състезание на Intel

Двама български гимназисти спечелиха награди от най-голямото предуниверситетско състезание в света за наука и инженерство, Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF).

Румен Данговски, на 18 години, от София, и Райна Гаджева, на 18 години, от Пазарджик, спечелиха съответно второ и трето място в категория Математически науки на престижния научен форум, който се състоя от 11 до 16 май в Лос Анджелис, САЩ.

За своя проект Райна Гаджева получи също и специална награда от Американското математическо общество (AMS).

„Ние сме щастливи и горди с младите български иноватори като гимназистите Райна и Румен, тъй като те са най-добрият пример за потенциала на България в младежката наука и инженерство,“ заяви Адриан Чорояну, Мениджър „Бизнес развитие“ Югоизточна Европа, Intel. „Ние подкрепяме Intel International Science and Engineering Fair, защото вярваме, че науките и математиката са основата на иновациите, които са ключово важни за глобалния икономически растеж и напредъка на обществото. Този конкурс окуражава милиони ученици от цял свят да изследват своята страст към математиката и науките, като разработват решения за глобални предизвикателства.”

Румен Данговски, на 18 години, от София, спечели второ място на Intel ISEF в категория Математически науки и $1500. Той учи в Софийската математическа гимназия. В проекта си, Румен се занимава с алгебрични структури, които не са комутативни, т.е. редът на операциите е значим. Както обясни той, преди да излезете, вие извършвате операции като обуване на чорапи и обуване на обувки. Но когато размените реда на операциите, резултатът е различен.

Такива структури са свързани с квантовата физика и имат най-различни приложения. Той разглежда безкраен ред, наречен долен централен ред, който индикира „нивото“ на некомутативност на алгебрична структура. Основният фокус на изследването е в изучаването на последователни елементи от долните централни редове на алгебри с полиномни тъждества.

Румен прави това с помощта на компютърни изчисления и математическа теория относно свойствата на PI-алгебрите и теорията на представянията.

Райна Гаджева, на 18 години, от Пазарджик се завръща от конкурса с 2 награди – една голяма награда – трето място на Intel ISEF в категория Математически науки и $1000; както и специална награда – трето място от Американското математическо общество. Нейният проект е за покриване на квадрати с размер малко по-голям от цяло число. Темата на този проект е повлияна от класически комбинаторен геометричен отворен проблем, който отново разпали интерес – покриване на равнинни фигури.

В проекта Райна изучава броя на единичните квадрати, които са нужни са покриването на определен по-голям квадрат. Решение на този въпрос е намерено само в един случай, и това е отворен проблем, който е обект на интерес за много математици в миналото и днес.

Петнадесетгодишният Нейтън Хан, от Бостън, беше награден с първо място за разработването на машинен образователен софтуерен инструмент за изучаване на мутации на гена, свързан с рака на гърдата, на тазгодишното издание на Intel International Science and Engineering Fair, програма на Society for Science & the Public.

Като използва данни от публични бази данни, Нейтън Хан изучава детайлните характеристики на множество мутации на BRCA1, генът потискащ тумори, за да „обучи“ своя софтуер да прави разлика между мутациите, които могат да причинят заболяване и тези, които не могат. Този инструмент бележи 81 процента ниво на точност и може да бъде използван за по-точно идентифициране на опасността от рак при BRCA1 генни мутации.

Нейтън Хан получи наградата Gordon E. Moore Award от $75000, наречена в чест на съоснователя на Intel и учен, Гордън Муур.

Ленърт Клайнуърт, на 15 години, от Германия, получи една от двете награди Intel Foundation Young Scientist Awards на стойност $50000. Ленърт Клайнуърт е разработил нов математически инструмент за смартфони и таблети, който носи възможности за мобилните устройства, които преди изискваха по-сложни и скъпи изчислителни инструменти. Неговото приложение позволява на потребителите да рисуват ръчно криви и прави линии и геометрични фигури върху сензорен екран и да гледат как системата ги обработва във форми и уравнения, които след това биха могли да бъдат манипулирани при желание.

Шанън Ксинджинг Лий, на 17 години, от Сингапур, получи другата награда Intel Foundation Young Scientist Award от $50000 за разработване на нова електрокатализираща система, която може да бъде използвана при акумулаторите на бъдещето. Изследователите търсят начини да направят презареждащите се zinc-air батерии практични, тъй като те биха били по-безопасни, по-леки и да имат 6 пъти плътността на енергията спрямо литиево-йонните батерии, като по този начин ги прави идеални за хибридни превозни средства. Шанън Ксинджинг Лий откри, че нейният активиран въглероден катализатор, който тя е направила изцяло от карбонизиран китайски патладжан, силно изпреварва производителността на по-сложните продавани катализатори при тестове за стабилност и продължителност на живота и ще бъде екологично съобразен и евтин за производство.

Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF), програма на Society for Science and the Public, е най-голямото в света международно състезание за наука за гимназисти. Intel ISEF отличава най-обещаващите в света ученици предприемачи, иноватори и учени. Финалистите, които участват на конкурса, се избират всяка година от стотици афилиирани конкурси. Техните проекти след това се оценяват на място от над 1200 съдии от почти всички научни дисциплини, като всеки член на журито е с докторска степен, или еквивалента на 6-годишен съответен професионален опит в една от научните дисциплини.

Българските ученици се състезаваха с повече от 1700 гимназисти от 70 държави, региони и територии, за да демонстрират независими проучвания.

Всяка година, 8 милиона ученици, които взимат участие в местни и регионални научни конкурси в афилиираната мрежа на Intel ISEF, си съперничат за възможността да участват на Intel ISEF и се състезават за около $5 милиона под формата на награди и стипендии.

Тази година на Intel International Science and Engineering Fair участваха над 1700 млади учени, избрани от 435 афилиирани конкурса в над 70 държави, региони и територии.

Освен топ победителите, над 500 от участниците получиха награди и призове за своите иновативни изследвания, включително 17 „Best of Category“ победители, всеки от които получи приз от по $5000.

Intel Foundation награди също и с по $1000 грант училищата на победителите и афилиираните конкурси, които представят.

Допълнително, Intel Foundation подари на избран брой ученици награди, свързани с изживяване, сред които ново 11-дневно пътуване до Китай за участие в най-големия в страната национален научен конкурс, разговори с изследователи от Intel lab в Шанхай и посещение в Panda Research Base в Ченгду.

Intel International Science and Engineering Fair 2014 е финансиран съвместно от Intel и Intel Foundation и допълнителни награди и подкрепа от десетки други корпоративни, академични, правителствени и научни организации. Тази година бяха раздадени награди на обща стойност над $5 милиона.

В цяла Европа Intel и Society for Science and the Public си сътрудничат с над 27 научни конкурса в 23 страни и цифрата се увеличава всяка година. Победителите от националните състезания получават възможността да представят държавите си на Intel ISEF в САЩ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *