post

TalentSight е иновативна платформа, разработена от български младежи, специално за нуждите на рекрутърите у нас. Тя синтезира информация от публичните профили на специалисти в технологичния бранш и подрежда резултатите по най-добро съответствие на ключовите характеристики. Предоставя инструменти за ефективна комуникация чрез персонализирани съобщения и позволява проследяване на цялата история от взаимодействието с кандидатите.

Платформата е базирана на изкуствен интелект. Тя предоставя дълбок поглед върху ИТ професионалистите чрез обстоен анализ на техните профили и проекти, достъпни свободно в онлайн пространството. Използва интеграции с някои от най-популярните платформи, сред които LinkedIn, Github и Stackoverflow. По този начин улеснява значително работата на рекрутърите и позволява дори на младши HR специалисти да достигнат бързо и лесно до правилния кандидат.

TalentSight е създадена през 2023-та година и е резултат от години подготовка. Излиза официално на пазара през април тази година. Основателите са няколко млади момчета, софтуерни инженери. Заедно напускат работните си места и се заемат с общата си цел – да разрешат наглед непреодолими предизвикателства в сектора, с които те самите са се сблъсквали.

„Намирането на подходящите кадри в нашия сектор е сложен процес. Обичайно изисква години опит и множество натрупани познания, тъй като техническата информация е строго специфична. Наблюдавахме и че специалистите по подбор не използват достатъчно широк набор от методи за търсене, тъй като разчитат на текущите решения на пазара. По този начин се пропускат кадри, които често са най-подходящите за дадена позиция, и обстоятелствата се усложняват както за рекрутърите, така и за кандидатите. Така решихме да създадем продукт, който да подпомогне и двете страни, спестявайки им време, усилия и ресурси“, споделя един от създателите, Александър Геков.

Снимка: The Next Generation Speaks Podcast

Снимка: The Next Generation Speaks Podcast

TalentSight успява именно да разшири кръга от правилните специалисти. Предоставя информация и за т.нар. „пасивни кандидати“, съставляващи 70% от общия брой наети служители, според проучване на LinkedIn. Тези лица обичайно разполагат с по-висока квалификация и често техните профили са най-подходящите за дадена позиция. Те обаче трябва да се търсят проактивно, тъй като в стандартните „job boards” е достъпна информация само за активно търсещите работа, които са едва 30% от целия пазар.

„В последните години забелязахме, че убедително се увеличава търсенето на качество на пазара, не толкова на количество. Ето защо създадохме инструмент, който да среща рекрутърите и с пасивните кандидати. Подходихме доста смело с идеята си да интегрираме изкуствен интелект. В тази сфера той навлизаше със значително по-бавни темпове и в началото изглеждаше трудно да му намерим приложение, въпреки че бяхме сигурни, че сме на прав път. В крайна сметка се оказа точно така и днес с все същия ентусиазъм и отдаденост работим за това да развиваме нашата платформа“, споделя Тодор Ранчев, който също е в основата на TalentSight.

Google за ИТ специалисти“, както още продуктът се позиционира, предлага и редица други преимущества за своите потребители. Разполага с опция за създаване на персонализирани съобщения, отново с участието на изкуствен интелект, за установяване на първоначален контакт със съответния кандидат. Съобщенията се генерират в платформата, но се изпращат автоматично през LinkedIn. Съобразяват се с профила на избраното лице и са подбрани така, че да изградят лична и ангажираща комуникация.

TalentSight вече се радва на редица сключени партньорства с големи ИТ компании в България и си сътрудничи успешно с организации в HR сферата. Засега платформата оперира основно на пазара у нас, но с перспектива да се разрасне и на международно ниво.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *