Българчетата от отбора ни по роботика се срещнаха в Полша с над 160 деца от 18 европейски отбора и победиха в надпреварата, като се класираха за финалите на 13-14 януари 2012 г. в Германия.
Там отборът KASAPIN40 ще премери сили с други 25 отбора, класирали се след регионално ниво и полуфинали в цял свят, и ще се бори за голямата победа – първо място сред всички отбори във FIRST LEGO League.
В Гданск, Полша, където преди дни се проведе полуфиналът за Централна и Източна Европа, българският отбор се представи отлично в четирите категории на състезанието – техническо интервю, научноизследователски проект, игра с роботите и отборна игра.
Освен българския отбор за финалите в Германия се класираха и два отбора от Чехия, два от Словакия, един от Унгария и един от Полша.
В момента протичат и останалите полуфинали за различните географски области като до 12 декември ще бъдат известни всички отбори, които продължават на финала.
След големия успех на първия в България регионален кръг на международното състезание по роботика FIRST LEGO League за деца между 10-16 годишна възраст българчетата представиха отлично страната и на международните полуфинали.
За първа година международните организатори поканиха и български представители към съдийския състав на полуфиналите в дисциплините „Техническо интервю” и „Представяне на проект”. Кирил Митов и Екатерина Аначкова от училище по роботика „Robopartans” взеха активно участие в оценяването на отборите, като за първи път в историята на състезанието в Европа се наложи дисквалификация на един от отборите поради неспазване на правилата при подготовката.
На световно ниво тази година се записаха 19000 отбора от цял свят. Само от Европа, където партньор в регионалните кръгове е организацията Hands on technology, в тазгодишното издание се сформираха 779 отбора – от България, Австрия, Чехия, Германия, Унгария, Полша, Словакия и Швейцария.
Състезанието се провежда ежегодно, като задачите всяка година са свързани с различни важни общочовешки теми и проблеми. Тази година тема на състезанието беше „Безопасност на храните”. Децата се подготвяха и чрез построени от тях роботи решаваха задачи, свързани със замърсяването на храните, различните полезни и вредни съставки, химикали и др.
Състезанието в България се организира от „ИКТ Училище“ и Училище по роботика „Robopartans“ с изключителната подкрепа на SAP AG и SAP Labs Bulgaria, които подготвиха четири от отборите.
Първото издание на състезанието беше достъпно и безплатно за децата благодарение на партньорите на инициативата. Сред тях са и Telerik, които поеха менторството на два от отборите, Robotev – на 1 отбор и Robopartans – на 4 отбора.
Повече информация за състезанието може да намерите тук: http://ict-school.org/ както и на Facebook страницата на Училище по роботика “Robopartans”.