Дарение за изчезващите у нас египетски лешояди скочи почти двойно, само за дни, и то без допълнителни постъпления. Причината е, че дарението е извършено чрез биткойни, а цената му расте за седмици.
Кампанията „Братство на феникса” на БДЗП (Българско дружество за защита на птиците) получи от българска компания от Биткойн сферата 113.8 Евро, което за един месец нарасна значително и сега вече се равнява на 212 Евро. Причината е, че дарението е направено в биткойни, чиято цена се покачи от 212.27 Евро до 455 Евро, за малко повече от един месец, което пък превръща платежното средство в най-добре представящата се валута за 2015 г. Очаква се и още покачване на биткойн валутата.
Заслугата за нарастващата благотворителна сума е на първата по рода си у нас и в света платформа за дарения за благотворителни каузи чрез биткойни, носеща името Bithope. Проектът, който е дело на млади български предприемачи, има за цел да улесни максимално процесът по генериране на средства за благотворителни организации и каузи, като им предостави възможност да получават прозрачни дарения от цял свят, без наличието на международни такси за трансфер. Оказва се, че платформата дава още един уникален плюс за НПО-тата – удвояване, дори утрояване на сумата, без да са необходими допълнителни постъпления, а само чрез нарастващата постоянно цена на биткойн. Така „Братство на феникса” , която е сред първите включили се кампании в проекта, успя да удвои постъпленията си за седмици.
През изминалата година в кампанията за охрана на гнезда на египетски лешояди се включиха 28 доброволци. Те охраняваха 12 гнезда – или 20 от малките в цялата страна в най-критичния период преди първия им полет (юли-август). Освен че извършваха мониторинг на гнездата, те осигуряваха и безопасна храна за птиците. Охраната на гнезда минимизира риска от безпокойство и бракониерство. След излюпването на малките, гнездата се наблюдават, за да се предотврати случайно падане или неуспешен първи полет. През 2012 и 2013 г., благодарение на охраната на гнезда, бяха спасени 4 малки. Това е около 10 % от малките, напуснали гнездата през тези 2 години. Опазването на живота на всяко едно египетско лешоядче е от ключово значение за подсигуряване бъдещето на вида у нас.
България в момента приютява около 35% от популацията на египетския лешояд на Балканите. Установената тенденция в страната е повече от тревожна – за последните 30 години видът е намалял с 80%.