Българите предпочитат онлайн новините, но рядко плащат за тях, сочи доклад на ЕК

Според доклад на Европейската комисия (ЕК), само 15,3% от потребителите в България и Унгария плащат за новинарско съдържание. В сравнение с това, в Швеция 34,7% от хората плащат за новини, а полските потребители заемат второ място с 29,5 процента. В България 86% от хората се информират от телевизията, докато в Европейския съюз (ЕС) този процент е 75 процента. Търсенето на новини онлайн е най-голямо в България и Швеция (60%). У нас най-голям дял са потребителите (47%), които се информират от социалните мрежи.

Отчетени са и данни, че 74% от гражданите в България използват безплатни източници за новини, докато средната стойност за ЕС е около 70 процента. В изследваните девет държави, потребителите проявяват най-голям интерес към политически новини (56%) и новини, свързани с обществото (50,5%), докато разследващата журналистика привлича около 22% интерес.

Бизнесът с новини в ЕС генерира годишни приходи от 20 млр. евро за печатните и цифровите медии и 68 млрд. евро за телевизиите и радиостанциите, с постепен ръст на приходите от онлайн медиите със 60% през последните шест години.

Изводите от доклада показват, че телевизиите остават основен източник на новини за европейските граждани (75%), но се наблюдава преместване към онлайн източници, които заемат второ място. В този контекст, малките медии изчезват постепенно с намаление от 20% за периода от 2008 до 2019 година. Според доклада, преминаването към онлайн среда крие предизвикателства в генерирането на приходи.

Въпреки увеличението на онлайн потреблението, голяма част от европейските граждани не са склонни да плащат за новини от интернет, като приходите са насочени към реклама, а не към създателите на новинарско съдържание.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *