От 1 януари 2017 година БНБ ще въведе регистър на банковите сейфове. Той ще осигурява централизирана информация за номерата на банковите сметки, техните титуляри и упълномощените да се разпореждат със сметките лица. В него се включват и лицата, наематели на сейфове в банки и техните пълномощници. Това станя ясно от изказване на Нина Стоянова, подуправител на БНБ и ръководител на управление “Банково”, по време на конференция натема „Дигиталното банкиране – бъдещето днес“, организирана от в. “Банкеръ”.
Информация от регистъра ще могат да получават органите на съдебната власт (съдилища, прокуратура и следствени органи); Главна дирекция „Национална полиция“ и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ на Министерството на вътрешните работи; Държавна агенция „Национална сигурност“; Националната агенция за приходите; Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество; съдебните изпълнители при образувано изпълнително дело и главният инспектор или инспектор от Инспектората към Висшия съдебен съвет.
Българската народна банка (БНБ) подготвя промени и в Закона за платежните услуги, което е налага във връзка със синхронизирането на българското и европейското законодателство, съобщи Стоянова.
“Една от стъпките в тази посока е свързана с т.нар. SEPA Регламент – Регламент 260/2012 за определяне на технически и бизнес изисквания за кредитни преводи и директни дебити в евро. и наскоро настъпилия краен срок (31 октомври 2016 г.) за България и останалите държави членки извън еврозоната, след който включените в обхвата на Регламента кредитни преводи и директни дебити в евро следва да се изпълняват съгласно изискванията му, сред които са използването на стандартa XML, отпадне изискването за посочване на BIC от ползвателите на платежни услуги, осигуряване на оперативна съвместимост от системите за малки плащания с други такива в ЕС.”, каза тя.
По думите на Стоянова приоритет на централната банка през тази и следващата година е транспонирането на Втората директива за платежните услуги в Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС).
Разпоредбите на директивата въвеждат нови платежни услуги по иницииране на плащане и предоставяне на информация за сметка и разширяват обхвата на директивата за преводи, извършвани към страни извън Европа, и при плащане във валути на държави извън тези в Европейския съюз. Важен нов елемент са разпоредбите за сигурността на плащанията, осъществявани чрез отдалечен достъп и в интернет среда, както и докладването на инциденти от страна на доставчиците на платежни услуги. Срокът за въвеждане на Директивата в националното законодателство е до 13 януари 2018 г., като БНБ вече е започнала работа по транспонирането ѝ и подготовката на законопроект, обясни още Стоянова.