Извън времето и нервите, като средства софтуерът струваше 477 хиляди лева, еднократно, но отделно щеше да донесе доста разходи за поддръжка. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” д-р Димитър Петров, подуправител на Националната здрвноосигурителна каса (НЗОК) във връзка с внедряването на регистрационната система с пръстовите идентификатори в болниците.
„Купени са няколко хиляди четци на цена около 300 лв., които сега едва ли ще могат да се използват за нещо друго”, посочи той. Според него, ако са били изпълнени първоначалните намерения пръстовият идентификатор да се въведе и за извънболничната помощ, това би наложило закупуването на още 25-30 хиляди четци.
„Това означава около 1000 лв. на конфигурация или около 25-30 милиона лева трябваше лечебните заведения за извънболнична помощ да дадат за нещо, което след решението на ВАС щеше да стане непотребно”, каза д-р Петров. По думите му е проблем и начинът, по който се купуват четците. „Практически тези четци могат да бъдат купени само от една фирма”, коментира той.
По думите му първата задача на НЗОК, след решението на ВАС за отмяната на пръстовия идентификатор, е защитата на вече събраните данни от нерегламентиран достъп.
„Все още не сме спрели системата, тъй като чакаме решението на съда да излезе официално в Държавен вестник. В момента, в който излезе, тя ще бъде спряна и приемът ще става по стария начин, с лични карти”, обясни д-р Петров. „И в момента това се осъществява при част от пациентите, които не могат да дадат пръстов отпечатък, поради медицински причини, или поради това, че системата периодично блокира”, допълни той.