БИСЕРА7-EUR ще бъде свързана към системата за клиринг и сетълмент на Deutsche Bundesbank

До края на годината, Deutsche Bundesbank и БОРИКА – Банксервиз АД ще установят двустранна връзка между системите си за клиринг и сетълмент (Clearing and Settlement Mechanisms – CSM) на клиентски преводи в евро на основа на използването на SEPA кредитен превод.

Свързването на БИСЕРА7-EUR – системата за плащания в евро на територията на България оперирана от БОРИКА – Банксервиз АД и SEPA-Clearer – системата на Deutsche Bundesbank, ще позволи взаимен обмен на SEPA кредитни преводи между банковите общности на България и Германия по надежден, бърз и финансово ефективен начин.

Кооперирането е базирано на Техническата Рамка за Съвместимост, създадена от Европейската Асоциация на Клиринговите Къщи (European Automated Clearing House Association – EACHA), в която и двете клирингови къщи са сред основателите.

„Споразуменията за взаимосвързаност спомагат за интеграцията на платежните пазари в Европа и по този начин съдействат за превръщането на SEPA в едно успешно начинание. Нещо повече, Deutsche Bundesbank, като активен участник на пазара на междубанкови платежни системи, е заинтересована да подобри услугите за своите клиенти от немската банкова индустрия“ – коментира Карл Людвиг Тиеле, член на Борда на Директорите на Deutsche Bundesbank.

„Взаимосвързаността с Deutsche Bundesbank ще позволи на клиентите на банките наши участници, да се възползват от SEPA инициативата и ще улесни интеграцията им в европейските платежни пазари. Ние осигуряваме прозрачна и надеждна свързаност с европейските инфраструктури, базирана на XML стандарта ISO 20022, документите на Европейския платежен съвет и рамката за взаимосвързаност на EACHA. Връзката с Deutsche Bundesbank е „магистрала“ между банковите ни индустрии“ – коментира Любомир Цеков, Изпълнителен директор и член на Борда на Директорите на БОРИКА – Банксервиз АД.

Двустранното споразумение за взаимосвързаност осигурява на банките, участнички в БИСЕРА7-EUR, взаимна достижимост до банките, които участват в SEPA-Clearer на Bundesbank, както и обратното, без да е необходимо да те да използват други методи за изпълнение на преводи. Обменът на транзакции между двата механизма за клиринг и сетълмент се насочва през SWIFT, а TARGET2 се използва за извършване на сетълмент.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *