Бизнесът и НАП се договориха за нови промени във връзка с Наредба 18

Нови договорености са постигнали представители на бизнеса с Националната агенция за приходите във връзка с Наредба 18 на НАП. Това съобщи Иван Аржентински, представител на Българската асоциация по информационни технологии в дискусионната група във Facebook, посветена на промените.

Двете страни са се разбрали срокът за смяна на касовите апарати, ако се използва СУПТО да е 30 септември 2019 година. Т.е. догадките, че тази дата е 31 март 2019 г. за касовите апарати, а 30.9.2019 само за софтуерите, са неправилни, посочва Аржентински. Според него се очаква също да бъде приет текст, че ако има първичен счетоводен документ (фактура), във фискалния бон ще може да се печата само общ ред, без разбивка по стоки. И това ще важи не само за авансово/частично плащане, а при всички случаи.

Важно уточнение е също, че според НАП и в момента отложеното плащане в брой е разрешено. Очаква се агенцията да публикува отговор на техния сайт защо смятат така. Относно “Сторно” за начин на плащане, различен от “В брой” пък от НАП предстои да дадат отговор скоро. Колкото до дебитно/кредитно известие, от агенцията са потвърдили, че то не изисква нов Уникален номер на продажба (УНП).

Относно описание на софтуерите за продажби също има промени. Така например, според Иван Аржентински, който е и основател на ERP компанията ERP.BG, ще трябва да се описват само функционалностите, свързани с управление на продажбите, а не целите софтуерни системи. Освен това ще трябва да са налични снимки, онагледяващи спазването на Н-18, както и да се дават описания само на таблиците, свързани с продажбите, а не на всички таблици. Одиторският профил пък ще трябва задължително да има достъп и до UI-а на софтуера, а не само до одиторските справки. Инструментът за достъп до базата данни обаче ще трябва да предоставя достъп до всички таблици, а не само тези за продажбите.

Друго важно уточнение е, че ако в един търговски обект има две софтуерни системи за управление на продажбите (т.нар. СУПТО) от различни производители и съответно – записващи в различни бази данни), то те не могат да управляват едно и също фискално устройство, а всяка от тях трябва да управлява отделни фискални устройства.

Written by 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *