Между предоставянето на интернет за хора в развиващите се страни и други полезни дейности, балоните Loon на Alphabet са заети да помагат на учените да проучат как работи нашата планета. Екип, воден от професора от Станфорд Адити Шешадри, наскоро публикува доклад за гравитационните вълни – пулсации, създадени от гравитацията, когато тя изтласква въздуха в горните слоеве на Земята.
За да съставят своя доклад, професор Шешадри и нейният екип са използвали данни, които балоните на Loon на Alphabet са събрали в периода между 2014 и 2018 г.
“Това беше нещо прекрасно, защото балоните не събираха данни за нито една научна мисия. Но, между другото, те успяха да го направят“, посочва изследователят пред Stanford News.
Гравитационните вълни могат да имат също толкова голямо влияние върху начина, по който преживяваме света. Във въздуха те могат да причинят турбуленция на самолетите и да повлияят на развитието на бурите. По-доброто разбиране за тях може да бъде ключът към създаването на по-точни модели за прогнозиране на времето, особено когато климатичните промени се засилват.