Откритите от астрономите свръхмасивни черни дупки в галактиките NGC 3842 и NGC 4889 с лекота бият предишния рекордьор, разположен в галактиката M87, като надхвърлят масата му минимум с 30%.
Методът за „претегляне“ на обекта е базиран на измерване на яркостта и скоростта на въртене на звездите около черната дупка в центъра на звездния куп. Източници на данните са снимки от телескопа Хъбъл, обсерваторията Кека на Хаваите и други обсерватории. Учените са определили посоката и скоростта на въртене на звездите в 82 точки на галактиката NGC 3842 и 63 точки на NGC 4889. След това изследователите са изчислили силата, с която черната дупка притегля звездите и като следствие – масата й.
Съгласно получената информация, масата на първия обект достига рекордните 9,7 милиарда маси на Слънцето. Минималното тегло на втория обект е около 9,8 милиарда слънчеви маси, а максималното – колосалните 27 милиарда.
Получените в хода на изследването данни посочват, че теоретичните предсказания за пряката връзка между масата на черната дупка и съвкупната маса на централната част на галактиката са неточни. В тази връзка, авторите се надяват, че тяхната работа ще подтикне астрономичното общество да преразгледа общоприетите теории.
Освен това, откритието предоставя нови свидетелства в полза на това, че свръхмасивните черни дупки с такава маса се зараждат изключително в гигантски елиптични галактики, които се намират в центъра на големи галактични струпвания. По всяка вероятност, формирането и животът на тези гиганти върви по сценарий, който се различава този на обикновените свръхмасивни черни дупки.