Големият американски оператор AT&T отказа да продава смартфоните Huawei Mate 10 в САЩ часове преди компаниите да обявят своето партньорство, съобщава Reuters като се позовава на свои източници.
През декември 2017 г група законодатели написа писмо до Федералната комисия по телекомуникации, изразявайки опасения относно потенциалната сделка между Huawei и неназована американска компания за продажбата на стоките й на американския пазар. Авторите на писмото се позовават на опасения за предполагаеми връзки на Huawei с китайското правителство.
В писмото също така се казва, че компанията няма договори за сътрудничество с който и да е от големите мобилни оператори в страната. Сделката с AT&T трябваше да затвърди позициите на Huawei на американския мобилен пазар, в който лидери са Apple и Samsung Electronics.
Съмненията на Конгреса относно тесни връзки на Huawei с китайското правителство отдавна преследват компанията. Големите телекомуникационни корпорации в САЩ отказват да купуват оборудване на Huawei заради притесненията на Вашингтон за националната безопасност.
През 2012 г срещу Huawei и ZTE в САЩ започна разследване за това, предоставя ли оборудването на компаниите възможност за чуждестранен шпионаж и заплашва ли то критично важната инфраструктура.