Само няколко седмици след убийството на 50 души в джамиите в Крайстчърч, Нова Зеландия, Камарата на представителите в Австралия прие закон, който изисква социалните медии „експедитивно” да премахват съдържание, което показва отвличания, убийства, изнасилвания или терористични атаки. Ако платформите не успеят своевременно да се отърват от такова съдържание, служителите им могат да се изправят пред правните институции в Австралия, а компаниите могат да бъдат глобявани с до 10% от годишната си печалба.
“Тези платформи не трябва да са оръжия за подобни цели”, каза Кристен Портър, главен прокурор на Австралия. “Интернет платформите трябва да приемат сериозно разпространението на отблъскващи насилствени материали онлайн”.
Законът поставя Австралия в центъра на спорен дебат около свободата на словото и цензурата.
Вече група за застъпничество, която представлява Facebook, Google и други компании, се противопоставя на регулациите в Австралия.
„Този закон, който бе замислен и приет в рамките на пет дни без никакви смислени консултации, не прави нищо за речта на омразата”, казва Сунита Босе, управляващ директор на Digital Industry Group, представяща социални медии, пред “Ню Йорк Таймс”.
Социалните медии имат достатъчно проблеми покрай стандартите, които са си поставили и често не изтриват обезпокояващи материали онлайн.